Валерия Данаилова, „Български възход“ - Благоевград: Да бъдат финансирани услугите на психолог и психотерапевт - е кауза и основна цел на психоложката

09 Септември 2022 | 16:56
0 коментара
Политика
Валерия Данаилова,  Български възход  - Благоевград: Да бъдат финансирани услугите на психолог и психотерапевт  - е кауза и основна цел на психоложката

Валерия Данаилова е родена в гр.Бяла, област Русе.

Омъжена с две деца . Живее  в Париж в периода 2007г - 2013г .В момента живее и работи в Благоевград на частна практика. Завършва специалност“ Предучилищна и начална училищна педагогика във Великотърновския университет” Св.св. Кирил и Методий”.

Има завършени две магистратури „Криминална психология“ и  „Клинична психология“ Югозападен университет “Неофит Рилски “ Благоевград

В момента е докторант - Педагогическа и възрастова психология - Югозападен университет “Неофит Рилски “ Благоевград

Завършва базов курс и продължаващо обучение в майсторско ниво позитивен психотерапевт към ДППБ.

Валерия Данаилова -кандидат за депутат- партия „Български възход“ Благоевград: Да бъдат финансирани услугите на психологичната помощ - е кауза и основна цел на психоложката

 

1.    Липсата на законов регламент, който да гарантира финансиране на  психологичната помощ на осигурените по здравната каса, проблем ли е у нас, за разлика от по-голяма част от европейски държави ,които отпуснаха средства ?

 

 Да проблем е в България. От практиката ми като  психолог се сблъсквам с хора , които са лишени от възможност да се възползват от услугите и помощта ни . Всички държави в ЕС , диагностичната , превантивната , консултативната , подкрепяща и т.н. работа на психолозите е изцяло обхваната от системата на здравно осигуряване. Помощта има за цел да подпомогне разходите за психологическа помощ на хората , които в периода на пандемия икономическа криза са се сблъскали с повишена депресия , тревожност , стрес и психологическа нестабилност.

 

 

2.    Кое Ви мотивира да се включите в политическия живот  в страната и да се кандидатирате за депутат от партията на Стефан Янев „Български възход“ ?

 

Да, моята лична кауза –е за обществено финансиране на услугите и това е  основната причина да се кандидатирам за депутат,  точно от партията на г-н Янев. Когато ми предложиха участие в листата , в първият момент отказах . Аз не съм заставала зад никоя партия до този момент , не вярвам в политиците ,дори и не съм гласувала . Запознах се с целите на партията чрез интервюта и статии на генерал Стефан Янев и може би най - много се припознах в една от тях ,а именно да създаде благоприятни условия за живот в България  и да се завърнат българите от чужбина .Повярвах в генерал Янев и в каузите . Личната ми кауза е да станат достъпни услугите на психолог и психотерапевт , да има обществено финансиране  , психичното здраве не трябва да се отделя от физическото здраве . Повече психолози в училищата , обществени учреждения и фирми . 

 

3.    Според Вас спешно ли трябва да се внесе законопроект, който да регламентира дейността на психолозите и психотерапевтите?

 

Според мен трябва спешно да се реагира и да се внесе законопроект в Народното събрание , който да регламентира упражняването на професията само от квалифицирани специалисти, регистрирани от съсловното Дружество на психолозите в България. Обществото е тревожно и депресирано от всичко , което преживя в последните години , от несигурното време , в което живее . 

   
 

            4.Коя е основната пречка и защо от 2007 година все още не се приема задължителна регулация на психологическите услуги  у нас?

 Една от основните пречки пред приемането на задължителна регулация на психологическите услуги у нас е продължаващото разделение между 

професионалните гилдии на психолозите и психотерапевтите. В момента у нас има два регистъра на професионалистите в услугите за психичното здраве – на психолозите и на психотерапевтите, както и две асоциации – Дружество на психолозите в България и Българска асоциация по психотерапия.  Дълги години двете гилдии работеха заедно за приемането на регулация в сектора, но така и не се стигна до приет от парламента закон. Затова допринесоха и  негативни становища от няколко университета и професионални организации и дори предходния законопроект не бе разгледан.
 Заради липсата на законова регламентация няма и механизъм, по който осигурените в здравната каса граждани да получават безплатни психологически или психотерапевтични услуги.
             
              5. Има ли шанс двете гилдии да преодолеят различията по регулацията, и да се регламентира професията „психолог“ в България?

 

Има шанс ,когато двете гилдии седнат на маса да преговарят  и в крайна сметка се стигне до общ законопроект ,който да гарантира съвместната ни  работа. В момента има правен и етичен казус, тъй като двете професии – на психолога и на психотерапевта – са различни, според становището на психотерапевтичната асоциация от 2018 г. Стандартите за обучение и практикуване на психотерапия, прилагани от Европейската асоциация по психотерапия (ЕАП), възприети и прилагани от БАП, са различни от стандартите за обучение и практикуване на психология. Но според мен трябва да се намери механизъм ,за съвместно партньорство, тъй като от това е ощетено българското общество. Системата работи така , личният лекар ако реши да даде направление ще го изпрати при психиатър , който лекува само и единствено с лекарства, което не е правилно.

TOP