В навечерието на църковния празник „Св. Петка” стотици миряни се събраха на храмов празник в село Тросково

12 Октомври 2014 | 22:36
0 коментара
Общество

И камбанен звън отекна в планинското село Тросково.

В навечерието на църковния празник „Св. Петка” миряни се събират на традиционен събор в местността „Черква” в землището на симитлийското село Тросково. Някога многолюдното село, днес е с едва 49 жители. Храмовият празник обаче събира 20 пъти повече хора.

В навечерието на църковния празник "Св. Петка" миряни почетоха Светицата в местността Черква край село Тросково. Стотици се събраха на поляните край храма, наречен на Св. Петка Българска. Дълги трапези обградиха църквата, която вече е готова.

Храмът тук е съществувал още в древността. По разкопките в основите на стария храм са намерени остатъци от глинени съдове, които датират от периода на царството на Иван Асен II. Предполага се, че храмът е построен през този период и доказателство е керамиката, която е останала. Че е имало живот може да се съди по днешните разкопки и изсъхналите дънери на брестове, на които диаметърът е 2 метра и под корените също има керамика от времето на Иван Асен II.

От 2007 година по идея на двамата братя Стоян и Тодор Траянови и техните семейства е започнал строежът на нова църква на основите на останките от храма отпреди столетия. Строителството става с доброволен труд от двамата братя ис помощта на граждани на община Симитли и кметът Апостол Апостолов. Така днес, божият храм става уникален като архитектура и функционалност. По заръка дядо Натанаил, предверието (притворът) ще се ползва и за часове по вероучение.


Днес, на храма бе поставена и камбана, която е дарена Евгени Траянов, син на Стоян Траянов, един от братята, по чиято инициатива е построен храмът. Камбаната бе осветена от четирима отци и за първи път се чу камбанен звън в местността. „Това място е свято и не пропускаме в неделята преди 14 октомври да почетем "Св. Петка Българска”, споделиха миряните.


10 казана курбан, се разляха за здраве и благоденствие на всички хора. Празничната музика, огласи местността. Стотици от симитлийска община цяла България, чиито корени са в Тросково, изпълниха поляната край храма. Показаха, че Тросково е живо и всички, ще се сещаме за него и след години, заради доброто дело на братя Траянови.

”Ще идваме с вяра и благодарност към тези добри хора, които построиха прекрасния храм и запазиха традициите и духа жив”, казват местните.

 
Даровете от миряни, оставени в храма, бяха разпродадени на търг. С парите всеки даде още малко надежда за изографисването на храма. Само иконостасът липсва в църквата в Тросково./Pirinsko.com

Добавете Вашия коментар

TOP