Управляващите бавят новото законодателство за електронно възлагане на обществените поръчки

23 Януари 2015 | 07:45
0 коментара
Общество

Правителството бави приемането на новото законодателство, което ще въведе електронни обществени поръчки. Това става ясно от Управленската програма на кабинета, която би трябвало да бъде обявена по-късно днес и с копие, на която БГНЕС разполага.

Според Националната стратегия за развитие на сектора на обществените поръчки в периода 2014-2020 година още в края на месец октомври 2014 г. трябваше да е факт изцяло нов проект на Рамков закон за обществените поръчки. Националната стратегия предвижда още внасянето на законопроекта в Народното събрание да е факт до края на февруари, а приемането му до средата на 2015 година. Стратегията е документ, чието прилагане се следи изкъсо от Европейската комисия и нейното практическо реализиране е сред "предварителните условия", от чието спазване ще зависи финансирането по еврофондовете за България до 2020 година. Европейските одитори са категорични, че електронните обществени поръчки биха намалили злоупотребите с европейски средства.

Вместо конкретни срокове и ангажимент за приемането на Рамков закон за електронни обществени поръчки в управленската програма на правителството се предвижда "разработване и въвеждане на нова визия и организация на Портала за обществени поръчки". На хартия правителството обещава въвеждането на задължение за изцяло електронна комуникация между възложителя и заинтересованите лица до и включително етапа на подаване на електронна оферта и въвеждане на национална система за електронно възлагане. Никъде в програмата, която е с хоризонт 2018-та година, обаче, не са посочени сроковете, в които намеренията в сектор "обществени поръчки" ще бъдат реализирани.

На този фон повече от странно звучат плановете за "ефективен последващ контрол върху обществените поръчки", който е отбелязан като мярка в черновата на управленската програма на правителството. Без да е известен обема от публични средства, които биха били разпределяни чрез търгове, както и бройката на обществените поръчки до 2018 г., в аванс вече са планирани 480 финансови инспекции, 1800 проверки на търгове и съставянето на 1600 акта за установяване на административни нарушения.

Добавете Вашия коментар

TOP