Със ски и минерална вода Добринище привлича туристи от цял свят

13 Септември 2014 | 00:37
3 коментара
Общество

  Най-големият природен дар на Добринище са минералните извори.

Те са 17 на брой и са пръснати из цялото селище и край него. През 1979 г.  градът е обявен за балнеоложки курорт с регионално значение. Дебитът на водата в минералните извори е 18 литра в секунда, а температурата е между 30 и 40 градуса. Най-известен  тух е Сребърният извор, богат на сребърни йони и на история.

Някога, в древни времена в него се къпели с часове римляните, които живели по тези места. И в останалите извори водата е бистра, без мирис и утайка, приятна за пиене. Слабо е минерализирана. Лечебните й свойства пък не подлежат на никакъв коментар, изследвана е от специалисти неведнъж. Не само тукашните, но и хората от съседните общини, и от цяла България, са научили, че водата лекува много болежки  на опорно-двигателния апарат, периферната нервна система, гинекологични, кожни, бъбречни и стомашно-чревни заболявания, невралгии, ишиас, лумбаго, ревматизъм, жлъчка, бъбреци, цистити, кожни заболявания и др.

   Това е причината минералната баня и отделенията за масаж и лечебна физкултура в балнеолечебницата да са винаги пълни с пришълци откъде ли не. “Всичко даваме, но водата не. Опитваха се да ни я вземат преди няколко години, но се вдигнахме на бунт и отрязахме мераците им” – категорични са местните хора. Според тях условията за развиване на туризъм в града  са по-добри от добри, отколкото тези в Банско. Защото такова съчетание на ски и минерална вода няма никъде другаде в България. Затова се очакват инвеститори, които да вложат парите си и в изграждането на модерен ски център над Добринище. - След демократичните промени обещанията за големи инвестиции бяха забравени от държавата, нищо не се направи, за да станем европейски курорт, дано някога  всичко да се нареди -  надяват се жителите на града.

   До 1980 г обаче те не могат да се оплачат от внимание от страна на властта. Тук се вдигат десетки фамилни хотели, туристически хижи, построен е най-дългият лифт от 3,7 км и най-дългата ски писта, която е над 4 км. Всяка година на сезон идват по 3-4 хиляди туристи от страната и чужбина. Видно е, че хората тук живеят добре, градчето им постепенно се превръща в курортен център и  през зимата, и през лятото. И децата в Добринище са наясно, че бъдещето на града е в развитието на туризма. Стане ли тук център на ски спирте и балнеология, се гарантира бъдещето му за 100 години напред – убедени са хората тук.  Със ски и минерална вода са привличат туристи от цял свят.

Добавени коментари

Владимир Зарков публикува:
16 Август 2019 | 11:44
Глупости на търкалета, няма такова село като Добринище
арх.Караиванов публикува:
14 Септември 2014 | 21:08
Добринище е най-доброто място в котловината Разлога в съчетанието си с най-красивият дял от Пирин и минералните извори.Не случайно то е и древно селище от праисторически времена.До ранновизантииския период е познато с тракииското си име Дундоп или още Дундопиш /по-късно Дундопище/,което означава буен извор на топли води.То е и едно от най-древните селища в региона наред с Елешница и Гулиина баня.Тракииската му топонимия и хидронимия са запазени и до днес.Странно и почти непреводимо звучат имена на местности около града,като "Дус по дол ду","Косол ду","Лу шин","Бели лу","Бель ду" и десетки подобни в неговият днешен кадастър.Върха и езерото "Безбог" над Добринище е древно светилище на траките и само до преди 50-тина год.старите хора от града го произнасят с истинското му име "Беси бог".Т.е.бога на тракииското племе "беси" Перун,от където произлиза и името на планината "Пирин".Въпреки голямата си надморска височина 820м.,климата в Добринище е "мек",поради пребладаващото топло беломорско течение по коритото на р.Места /15-16 градуса средна год.температура/.Определя се с мека зима и прохладно лято.Тук е регистрирана най-голяма концентрация на фитонциди във въздуха през всички сезони и най-голям брой слънчеви дни в годината - 326,с интензивно УВ лъчене,което е рекорд не само за сраната,но и в Европа.Водният речен ресурс през землището на града е балансирано разпределен в четирите му реки - р."Десилица",р."Ръждавица",р."Св.Никола" и р."Ретиже",която е и най-пълноводна.Тази не малко съществена природна даденост е предпоставка за изграждане на пъстървови рибни стопанства с цел риболовен туризъм и развитие на водна енергетика.С този природен потенциал Добринище се явява като един нешлифован диамант,на който му предстои бляскаво бъдеще.И както се шегуват местните хора,в Банско не само летище,но космодрум и пристанище да построят,на Добринище идва да бъде перлата на елитен целогодишен туризм,каквото е било и преди.Да си спомним,че първата ски писта в Пирин е "Просеката" над х."Г.Делчев" - Добринище.
Чэовек на света публикува:
14 Септември 2014 | 00:51
БРАВО!За написаното.Така е-природните дадености трябва да се използват рационално,да се разработват мъдро, да се осъществят мечтите на местните хора,защото това е рядко съчетание на природни дадености.Държавицата не се интересува от това,за съжаление.Дано се заинтересува някой външен инвеститор.Затова често казвам-обичам Родината си ,но мразя държавата!

Добавете Вашия коментар

TOP