Сотир Цацаров: Ако "Костинброд" бе афера, налагаше ли се промяна на ИК

01 Декември 2014 | 20:56
0 коментара
Общество

Ако всичко с "Костинброд" беше една афера, налагаше ли се след това промяна на Изборния кодекс? Това заяви главният прокурор Сотир Цацаров пред БНТ.

Той посочи, че в обществото настойчиво се натрапва, че всичко свързано с Костинброд е една афера. Един виден политик /Цветан Цветанов – бел.ред./ говори за "Костинброд 1" и сравни изчезването на тефтерчето на Филип Златанов с "Костинброд 2", добави Цацаров. .

"Ако всичко с "Костинброд" беше една афера, налагаше ли се след това промяна на изборния кодекс? Защо въведоха тогава печатането на бюлетините в БНБ? Защо въведоха номера на бюлетини и тези стриктни изисквания? Накрая задаваме въпроса, защо има само един обвиняем по Костинброд. Ами защото държането незаконно на бюлетини беше криминализирано едва след случая Костинброд. А оценката за нашите действия по случая "Костинброд я е дал Конституционният съд. Който не го е прочел и говори за Костинброд 1 и 2 му препоръчвам да прочете това решение. Най-малкото ще обогати правната си култура", заяви главният прокурор.

Сотир Цацаров посочи, че Филип Златанов не е обвинен за това че има или няма тефтерче, той е обвинен за действия по преписки. А преписките са там – всяка преписка е била манипулирана, било с бонус, било с бариера пред конкретното лице, съобразно указанията в тефтерчето. Но с или без тефтерчето, преписките са там. Публичното мнение мое, ваше или на медиите, че съкращението Д.П. означава Х или че съкращението Ц.Ц. означава Y не е доказателство. Доказателство щеше да бъде признанието на Филип Златанов, каза още главният прокурор.

Що се отнася за натиска върху държавното обвинение, за който вече Цацаров призна преди седмица, днес раздели на две. Публичният натиск не е нещо, от което ние имаме право да се оплакваме – това са изискванията на определени групи от обществото за правомерни дейности. На мен ми е ясно, че изискванията към нас са високи, каза Цацаров и наблегна на втория вид натиск - политическия натиск, натиска на интереса. Главният прокурор каза, че заинтересовани да няма силна прокуратура са не само политиците, заинтересовани са издатели, бизнесмени и др.

Относно КТБ Цацаров заяви, че предстои в близките дни длъжностни лица от международна одитна компания, която няма седалище в България, да направят банкова счетоводна експертиза. Той посочи, че много известни лица са взимали пари от банката.

Цацаров бе категоричен, че делото срещу Христо Бисеров ще завърши с обвинителен акт. Това дело трябва да влезе в съда и да завърши с обвинителен акт, независимо от мненията в медиите.

До 20 декември тази година би трябвало да внесем обвинителен акт за Веселин Пенгезов, съобщи още Цацаров. Колкото до Мирослав Найденов главният прокурор не можа да даде коментар.

Акцията в Пазарджик бе национално отговорна. Изпълнихме задълженията си, смята Цацаров. По-голяма част от изказалите, било то по медиите и в парламента, не са отишли до същината на въпроса, а минавали някак си по периферията, каза Цацаров и припомни за гръмките заглавия във вестниците, че няма спяща клетка на радикален ислям, а спяща клетка ДАНС. Той отрече да защитава ДАНС, но отрече и акцията в Пазарджик да е била PR акция. Пропагандирането на Ислямска държава може да се осъществи и е осъществено по различен начин, каза Цацаров за акцията у нас. Решението на съда в Пазарджик, който остави всички в ареста до този момент, потвърждава тезата на прокуратурата. Главният прокурор припомни и за резолюцията на Съвета за сигурност на ООН.

Добавете Вашия коментар

TOP