Скок на чуждестранните инвестиции в България

21 Февруари 2019 | 22:45
0 коментара
Бизнес

За изминалата година преките чуждестранни инвестиции в България са надхвърлили 1,5 млрд. евро. Данните на БНБ са предварителни, така че със сигурност сумата ще нарасне след отчитането на всички транзакции.

На този фон през 2018 г. преките външни инвестиции вече са със 189 млн. евро повече, отколкото тези в предходната 2017 г. По-голямата част от този ръст идва от реинвестирането на печалби от чуждестранни дружества в техни компании в България. Сумата на реинвестираните печалби възлиза на 264 млн. евро, при 128.9 млн. евро за 2017 г.

Повечето преки инвестиции в страната са насочени към реалната икономика. Чуждестранните инвестиции в недвижими имоти намаляват 2,5 пъти спрямо 2017 г. Най-голям дял в инвестициите в недвижими имоти в България имат Русия, Украйна и Германия.

Източникът на инвестицията се отчита по това къде е регистрирано дружеството – инвеститор. Ето защо не е учудващо, че по-голямата част от чуждестранните инвестиции в България идват от Холандия - предпочитано място за регистрация на компании заради данъчните преференции, които предоставя.

Най-големите нетни потоци на преки инвестиции в страната за 2018 г. са от Холандия (1086,8 млн. евро), Германия (153,7 млн. евро) и Белгия (94,3 млн. евро).

Данните сочат, че увеличението на външните инвестиции в дълготрайни материални активи в България вероятно продължава с добър темп и през 2018 г. За предходната 2017 г. тяхната сума е нараснала с 3,6% до 24,4 млрд. евро, според НСИ, като най-голяма е стойността на вложенията в промишлеността -10,6 млрд. евро.

За разлика от данните на БНБ, които дават информация за текущите финансови потоци, тези на НСИ отразяват по-дългосрочната картина, която включва както първоначалната транзакция, така и всички последващи.

Притокът на преки външни инвестиции в България през 2018 г. е вторият по-големина след този през 2015 г. от годините след Голямата рецесия. Сумата е много по-малка от инвестираните през 2008 г. 6,5 млрд. евро, но трябва да се има в предвид, че тогава огромна част от инвестиционния поток беше насочена към сектора на недвижимите имоти. След спукването на балона стойността на преките инвестиции през 2010 г. падна до 1,17 млрд. евро.

Положителната промяна на структурата на външните инвестиции в България през 2018 г. отбелязва и икономистът Георги Ангелов.

„Положително е, че две трети от инвестициите са в индустрията (около 1 милиард евро), основно с експортна насоченост. 670 милиона евро са във финансовия сектор - основно увеличението на капитала на ДСК преди покупката на „Societe Generale Експресбанк” (увеличението на капитала на ДСК е декември 2018, а покупката на SG е януари 2019 г., така че през януари ще се отчете спад на чуждите инвестиции). В сектор търговия инвестициите са почти 260 милиона. Намаляват инвестициите в недвижими имоти, енергетика и строителство”, пише Ангелов във Фейсбук.

Какво представляват преките чуждестранни инвестиции?

Преките чуждестранни инвестиции са такива, направени от чужда компания в България. Те се осъществяват, когато инвеститорът установи бизнес операции или придобие активи, включително недвижима собственост или контролиращо участие в българско дружество. Преките чуждестранни инвестиции се разграничават от портфейлните инвестиции, при които инвеститорът купува акции на български компании.

Защо преките чуждестранни инвестиции са важни?

Сами по себе си всички инвестиции създават икономически растеж, но само част от тях пряко влияят на растежа на потреблението и износа. Те директно пренасят своята стойност върху произвежданите стоки и услуги и затова се наричат преки инвестиции. Това че са чуждестранни, също е важно. Те реално представляват не просто прехвърляне на пари, но и на бизнес и производствени модели. Чуждестранните инвестиции обикновено са съпътствани с въвеждане на ново за страната ноу-хау и обучение на работната сила. Така те имат дългосрочен ефект за развитието на икономиката.

Какво привлича преките чуждестранни инвестиции?

За разлика от спекулативните инвестиции, където инвестиционният хоризонт често е краткосрочен в търсене на бърза печалба, преките чуждестранни инвестиции предполагат формиране на дългосрочни бизнес връзки и отношения. Ето защо фактори като сигурност и стабилност са от първостепенно значение за инвеститорите при този тип вложения. Също така увеличението на ПЧИ отразява не само моментното състояние на икономиката на страната, но и бъдещите перспективи, които инвеститорите виждат за развитие и просперитет.

Източник: БНБ, НСИ

Добавете Вашия коментар

TOP