Село Обидим населеното място с 13-те храма!

23 Април 2024 | 14:39
0 коментара
Общество
Благоевград
Село Обидим населеното място с 13-те храма!

То е разположено на 1200 метра надморска височина и е кацнало по един от източните склонове нaПирин планина. Отклонението за селището е при село Места та пътя Банско – Гоце Делчев. Оттам започва стръмно 9-километрово изкачване с доста завои. Но това пътуване си заслужава дори само заради църквата „Свети Николай Мирликийски Чудотворец“. А до нея, на площада, има две огромни и красиви плачещи върби. Това е един от най-старите храмове в Пиринско, който бе обновен и на 6 декември 2019 година с тържествена служба чин на обновление Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Серафим освети църквата.

 

В малкото планинско село Обидим е имало 13 храма – църкви, параклиси и манастир. Само това е достатъчно да покаже какъв дух, вяра и достойнство са имали някога обидимци.

 

Историята на Обидим е неразривно свързана с църквата „Св. Николай“. Храмът, разположен в центъра на селото, е построен през 1842 г. и осветен на следната 1843 година. Сградата е дълга 23 м, широка 13 м и висока 8 м, а стените са дебели 1 метър.

Възрожденската църква е изгорена заедно с цялото село в бурната 1903 година при потушаването на Илинденско-Преображенското въстание. Почти цялото село бяга към границата на свободна България, но само три години по-късно обидимци възстановяват и надграждат храма.

„Черковно-училищната община е бедна. Черквата и училището също са бедно подредени. Църквата е „Св. Никола“ и тя се възражда с подкрепата на възвръщащите се бежанци“, пише Иларион Неврокопски. Въпреки немотията хората от селото събират средства и през 1909 г. на място отливат камбаната на храма, тежаща 153 кг.

 

Селото преживява още едно опожаряване – по време на Балканската война през 1912 г. И пак хората бягат към България, и пак се завръщат след оттеглянето на турските войски от Пиринския край, и пак строят храм – този път църквата „Св. Пантелеймон“.

През съзиждане и пожарища, през разруха и обновление, през всички превратности на историята, църквата „Свети Николай Мирликийски Чудотворец“ никога не е затваряла врати през 181-годишното си съществуване.

Добавете Вашия коментар

TOP