"Парламентарната република атрофира. Парламентът се превръща в нотариат, който официализира решенията на правителството. Доверието към парламента е критично ниско". Това заяви президентът Румен Радев по време на пресконференция по повод една година от стъпването в длъжност.

Президентът Румен Радев отправи поредица от  критики към правителството на премиера Бойко Борисов и резултатите от управлението му, макар да декларира, че напрежение между институциите няма, а има "определени ценностни разминавания".

Въпреки това той остро разкритикува, че научава за външнополитически срещи от медиите и определи подобни действия като обидни.

"Не приемам български премиер и германски канцлер да оповестяват покана към чужд държавен глава да посети България, а аз да го научавам от медиите. Това е обида към Конституцията", категоричен беше държавният глава.

Той имаше предвид поканата към турския президент Реджеп Ердоган да посети България в рамките на затоплянето на отношенията между ЕС и Турция, която беше оповестена в събота по време на пресконференцията на Борисов и Меркел.

"Обстановката налага България да води диалог с големите съседи на ЕС, такъв съсед е Турция. Но тя е много важен съсед на България. Ние сме партньори и съюзници“ обясни президентът.

Той коментира и темата за Истанбулската конвенция. "Не е моментът да ратифицираме Истанбулската конвенция. Има много по-важни теми - корупция, престъпност и демографска катастрофа. Ние изчезваме като нация. Тази конвенция не трябва да се използва като параван, за да отвличаме вниманието на хората.“ беше категоричен президентът.

Според него приемането на  конвенцията без работещи закони няма да свърши работа.

Президентът Румен Радев се надява конфликтът в Украйна да бъде разрешен по дипломатически път и призова за позицията на ЕС по конфликта в Сирия.

"Всяка една ескалация на обстановката в Сирия, може да доведе до сериозни усложнения.

"Надявам се, че ЕС най-сетне ще излезе със своя позиция, най-сетне ще има реална намеса и няма да чака тези въпроси да се решават извън нас по някакви други места, в други преговори, които на практика в крайна сметка се връщат върху нас като бумеранг", каза президентът в отговор на журналистически въпрос.

Радев коментира и ситуацията в Донбас и призова всички страни да спазват еднакво Минското споразумение.

Президентът декларира, че дейността му в следващата година ще е съсредоточена върху съхраняването на демократичните права на българите, гарантирането на националния суверенитет, налагането на върховенството на закона.

"Ще настоявам за прозрачност на собственост, на управленски решения, на харчене на публични средства. "Ще настоявам за дебат за реформиране на съдебната система", ангажира се Румен Радев.

Той посочи като нетърпящи отлагане задачи въвеждането на електронното управление и децентрализацията на управлението, за да се преодолеят тежките регионални дисбаланси.

В заключение Радев каза, че усилията му в следващите месеци ще бъдат съсредоточени върху преодоляването на моралната криза в българското общество, чиито рожби са и корупцията, и престъпността, и политическата апатия, и настъпленията срещу свободата на словото.