Пътните строители готвят "стачка" от 1 юли

16 Юни 2022 | 15:03
0 коментара
Бизнес
Пътните строители готвят стачка от 1 юли

Строителните фирми, на които държавата дължи крупни суми, се готвят да спрат работа, включително и да "замразят" текущите ремонти по пътищата. Това обяви председателят на Браншовата камара "Пътища" Стефан Чайков.

Той каза още, че всички обекти за ново строителство и реконструкция са спрени, а същото важи и за текущите ремонти, поради липса на финансиране. След 1 юли ще предявим искове за дължимите суми, категорични са от камарата и това ще нанесе на държавата щети от 150 до 200 млн. лв.

Председателят на камарата заяви, че докладът на междуведомствената комисия е

 

манипулативен, и го определи като документ с невярно съдържание.

 

По думите в него са записани като незаконни и дейности, които се извършват в момента по подновените договори за текуща поддръжка и ремонт. Относно огласеното от финансовия министър във връзка с доклада, Чайков изтъкна, че Асен Василев не говори за фрапантни разлики в единичните цени, а в цената за ремонт на километър път, но в ремонта на километър път в зависимост от състоянието му "могат да влизат безброй различни по вид и големина дейности". Единичните цени за тези дейности са в резултат на проведени обществени поръчки и повече от 60% от тях са минали включително през съдебен контрол поради обжалвания, уточни Стефан Чайков. По думите му, цитираните като много скъпи дейности като някаква тръба на на водопровод и електрически стълбове, те са били предвидени във възлагането, но само като вариант и

 

нито са били изпълнени, нито пък платени.

 

Според него в пространството се хвърлят "голословни твърдения" и затова никой не споменава конкретни фирми, "за да не може някоя фирма да предяви съдебен иск за уронване на престижа". Самата работна група в доклада си признава "с червени букви", че няма компетенциите да се произнесе "дали едно строителство е текущ ремонт, основен ремонт, реконструкция, ново строителство", подчерта Чайков на пресконференцията. Той изрази предположение, че една от причините нещата да се представят по този начин, са публичните конфликти във властта и недостига на пари в хазната. Според него спирането на плащанията ще изложи на риск и банките, които сега дават кредити на пътните фирми за да могат да работят.

Чайков отсвоя страна посочи, че перата в сумата от 2 млрд лева са съответно: 520 млн. лева за доплащане на извършени дейности от 2020 г. включително, 1,2 млрд. лева по започнати ремонти дейности, които трябва да бъдат довършени и над 180 млн. лева по договорите с "Автомагистрали" за ново строителство за предоставени материали и механизация по договорите на дружеството.

Все още се надяваме, че народните представители ще проявят мъдрост и загриженост за живота и здравето на гражданите, каза Чайков и посочи, че тези средства ги има в разписания бюджет на държавата. Той даде пример с това, че в перото "капиталови разходи" в бюджета за 2022 г. са предвидени 8,4 млрд. лева, а към днешна дата изпълнението на капиталовите разходи е под един милиард лева. В бюджета на Пътната агенция има капиталови разходи за 1,1 млрд. лева, а изпълнението е 32 млн. лева, каза Чайков.

 

В текущия ремонт и поддържане на пътища участват 68 фирми,

 

уточниха от камарата. Чайков изтъкна, че все още докладът на междуведомствената работна група не е подписан.

Инж. Лазар Лазаров, изпълнителен директор на ББК „Пътища“ коментира, че авторите на доклада смесват понятията за текущ и за основен ремонт. Той посочи за пример германска технология за студено рециклиране на асфалта, която се използва вече над половин век в България и подчерта, че тя се прилага основно за текущи ремонти на пътищата.

Председателят на камарата Чайков каза още, че ако работодателите излязат на протест в края на юни, както по-рано обявиха, пътностроителните фирми ще ги подкрепят.

Вчера финансовият министър Асен Василев съобщи, че работната група на министерствата на финансите и на регионалното развитие при проверка на договорите на Агенция "Пътна инфраструктура" за ТРП за периода 2018 - 2021 година е установила прикрито строителство за 2,6 милиарда лева, възложено без обществени поръчки, без одобрени инвестиционни проекти, без надзор, актове, протоколи и гаранция.. На пресконференция вицепремиерът и министър на регионалното развитие и благоустройството в оставка Гроздан Караджов каза, че многократно е заявявал, че по договорите за текущ ремонт и поддръжка са извършвани основни ремонти и те са незаконни, но досега не е било известно колко точно са тези основни ремонти. Комисията е установила, че 79 на сто от възложените задания за текущ ремонт и поддръжка за 2,46 млрд. лв. от общо 3,106 млрд. лв. реално са изпълнени като основен ремонт, допълни Караджов вчера.

Финансовият министър в сряда съобщи, че за нарушенията, които са установени при проверката, ще бъдат сезирани:

 

ДНСК, която да извърши реални проверки на място за качеството

 

на извършеното строителство, и АДФИ - за осъществяване на последващ контрол. Всички договори и възлагания ще бъдат предадени на прокуратурата, за да се привлекат към наказателна и административно-наказателна отговорност на длъжностните лица, отговорни за възлагането и изпълнението на допълнителните и извънредни задания.

Също вчера от пресцентъра на регионалното министерство разпространиха съобщение, в което бе посочено, че Гроздан Караджов сезира прокуратурата с доклада на междуведомствената работна група за извършване на проверка на констатациите в него. Министър Караджов разпореди вчера на ДНСК да провери всички констатации в доклада, свързани с твърдения за нарушения на Закона за устройство на територията, а началникът на ДНСК издаде заповед да бъдат проверени на място и по документи всички проблемни пътни участъци, изредени в доклада.

В периода 2019 г. - 2020 г. са сключени 34 договора за извършване на поддържане (превантивно, текущо, зимно и ремонтно-възстановителни работи при аварийни ситуации) на републикански пътища на обща прогнозна стойност 711,72 млн. лева, по които

 

реално са възложени дейности за 3,3 млрд. лева.

 

Общата дължима сума за изпълнени дейности по възложени задания по договори за текущо поддържане на републиканските пътища, включително ремонти на отделни пътни участъци, ремонт на мостови съоръжения и тунели, е 1,04 млрд. лв. Освен това, през 2021 г. и 2022 г., са изпълнени дейности по договори за доставка и монтаж на ограничителни системи, полагане на хоризонтална маркировка, производство доставка и монтаж на пътни знаци, като в този период са възникнали и задължения по месечни и извънредни задания по договорите за поддържане на републиканската пътна мрежа в размер на 135,1 лв.

Досега фирмите са получили половината от дължимата им сума - 656 млн. лева по решението на НС. С това решение стана възможно АПИ да може възлага нови ремонти по действащите договори за поддържане и да завърши всички започнати през миналата година, но недовършени ремонти. Такива са някои критични обекти като първокласният път Ботевград - София през прохода Витиня, по който в момента преминава тежкотоварният трафик над 12 тона, ремонтът на тръбата за София на тунел "Ечемишка" и на виадукта при 34-ти км на АМ "Хемус", ремонтът на пътя София - Самоков.

Междувременно строителният министър в оставка Гроздан Караджов призова фирмите да не изоставят обектите и да продължат ремонтите, защото изоставянето ще означава застрашаване на безопасността на пътуващите по българските пътища. „Минахме през една криза - обръщам се към всички с конструктивен тон - много моля да не преиграваме, да не пресоляваме манджата, защото става дума за пътуващите, за живота на българите“, подчерта той.

Добавете Вашия коментар

TOP