Пленени от красотата им: Чужденци превземат села в Благоевградско

30 Септември 2023 | 16:20
0 коментара
Общество
Благоевград
Пленени от красотата им: Чужденци превземат села в Благоевградско

Процесът на урбанизация връхлита като митологична хала. Демографската криза пък руши и събаря дълголетни къщи. Красивите български села пазят в себе си неземна хубост, спомени за народни традиции, а по мегданите още звучи гайдарска мелодия. Несломимият български дух се трансформира обаче, в падащи зидове на пусти къщи. Обезлюдяването на селата у нас е факт и то доста тревожен. Шест милионно население се “юрва” в големите градове, а 2 милиона от тях се установява в столицата. Богатството на българската култура – нашите села се продава на безценица.

 

Чужденците, пленени от българската красота на бита, я взимат за себе си.

Постепенно към списъка на обезлюдени села се прибавят още. Сред тях – Бумалча, Дядовци и Жерка (Кърджалийско). Природата и дъха на спокойствието, които притежават тези селища обаче съблазняват не само нашенци, решили да изберат спокойствието на планината след гурбет, а и множество чужденци. Нашите китни къщички събират под покривите си преселници, които са влюбени в този начин на живот и селския туризъм. Лъкатушещите калдаръми и благоприятните почви за земеделски труд събират хора от цяла Европа и отвъд, именно у нас. Те преустройват начина си на живот и взаимодействат с местното население за изграждане на приветливо съжителство. Ето и няколко примера за успешна симбиоза между българския дух на селото и западните имигранти:

 

Лещен, Долен и Ковачевица

Снимка: Pinterest

Тези три родопски села са сравнително близо едно до друго. Общото им население не прехвърля трицифрените числа. Но години наред се влагат общи усилия към прогрес. За “възкресението” на родния уют работят както местни предприемачи, така и чуждестранни такива.

Село Лещен се утвърждава като съвременна туристическа дестинация за вилидж и еко туризъм. Не само, че се реставрират стари падащи постройки, а и се строят нови по европейски стандарти и спадат към ново строителство-сгради. Въпреки това, те запазват битовия дух на българския народ и притежават изкусни традиционни орнаменти. Строят се землянки, в стар стил, които се пускат под наем. През всички сезони има големи групи туристи, но летният сезон е най-плодороден.

 

Справка в ГРАО показва, че жителите с постоянен адрес в село Лещен са едва петима. Местните казват, че през зимата тук остават само двама – баба и дядо. Ситуацията в Ковачевица и Долен е подобна, макар там населението да е от няколко десетки до двеста-триста души. Тесните улички се препълват, когато дойде отпускарския сезон. Изпълват се с глъч и усмивки. Сувенирните магазини се презареждат, а от наемните гостилници се вдига миризма на домашни гозби.

Онлайн медията “Днес” изважда справка в Държавен фонд земеделие, която показва, че европейските проекти за строителство на къщи за гости по Програмата за развитие на селските райони в Лещен са общо девет, в Ковачевица – 3 , а в Долен – 1. Местен, построил къща за гости близо до Лещен, сега прави още хижа и землянка, вкопана в склон, с всички удобства, с които смята да привлича туристи. Макар и новопостроена, къщата за гости вече е резервирана за Нова година, разказва той.

Добавете Вашия коментар

TOP