Няколко причини да сме постоянно уморени

03 Декември 2015 | 07:24
0 коментара
Любопитно
Няколко причини да сме постоянно уморени

Липсата на сън не е единственото, което изсмуква енергията ни. Малките неща, които правим (или не правим) могат да ни изтощят както физически, така и психически.

Експерти разкриват някои общи вредни навици, които могат да ни накарат да се почувстваме уморени и някои трикове, с които да ги преодолеем и да е върнем на верния път.

Пропускате тренировка, когато се чувствате уморени

Пропускането на тренировка, за да спестим енергия всъщност работи срещу нас. Редовните упражнения увеличава силата и издържливостта ни, правят работата на сърдечно-съдовата ни система по-ефективна и доставят кислород и хранителни вещества към тъканите. Така че следващият път, когато се изкушите да се проснете на дивана, най-малкото стигнете до него след бърза разходка – няма да съжалявате.

Не пиете достатъчно вода

Източник: Thinkstock/Guliver

Ако сме леко дехидратирани, това се отразява на енергията ни. Дехидратацията води до намаляване на обема на кръвта, което прави кръвта по-гъста. Това изисква сърцето да изпомпва по-малко ефективно, намалявайки скоростта, с която кислородът и хранителните вещества стигат до мускулите и органите ни. За да изчислие колко течности са ви необходими изчислете теглото си в паунда (1 паунд е приблизително 453 гр), разделете го на половина и пийте по толкова унции вода (1 унция е около 28 гр.) на ден.

Не приемате достатъчно желязо

Източник: Thinkstock/Guliver

Недостигът на желязо може да ни кара да се чувстваме мудни, раздразнителни, слаби и неспособни да се концентрираме. Увеличете приема на желязо, за да намалите риска от анемия: заложете на говеждо месо, боб, тофу, яйца (включително жълтъка) тъмно зелени листни зеленчуци, ядки и фъстъчено масло и ги съчетайте с храни, богато на витамин С, за да подобрите усвояването на желязото.
*Недостигът на желязо може да се дължи и на здравословен проблем, така че, ако имате тези симптоми, непременно се консултирайте с вашия лекар.

Вие сте перфекционист

В стремежа си да бъдем перфектни, което честно казано е невъзможно, работим много по-усилено и по-дълго, отколкото е необходимо. Поставяме си толкова нереалистични цели, че е невъзможно да ги постигнем и в крайна сметка сме неудовлетворени. Определете си точен срок, за който да свършите работата и го спазвайте. С времето ще осъзнаете, че допълнителното време, в което работите в действителност не подобрява работата ви.

Правите от мухата слон

Ако решим, че сме напът да бъдем уволнени, когато шефът ни повика на неочаквана среща или пък ако се страхуваме да караме колело, за да не претърпим инцидент, тогава ние сме хора, които очакват винаги да се случи най-лошото. Това безпокойство може да ни парализира и да ни изтощи психически. Когато се хванете, че мислите по този начин, поемете дълбоко дъх и се запитайте каква е вероятността "черният" сценарий да се сбъдне наистина. Разходка, упражнения, медитация или споделяне с приятел, може да ви помогне за започнете да гледате по-реалистично на нещата.

Пропускате закуската

Източник: Thinkstock/Guliver

Храната, която консумираме зарежда тялото ни така, както бензинът зарежда колата, а храната на вечеря се използва от организма ни през нощта, тъй като той не спира да работи. Ето защо, когато сутрин станем, трябва да се заредим със закуска. Ако я пропуснете, ще се чувствате мудни.

Не можете да казвате "не"

В стремежа си да зарадваме другите, често не си даваме сметка за собствената си енергия и щастие. И за да станат още по-лоши нещата, това може да ни накара да се възмутим и ядосаме. Ето защо независимо дали треньорът на детето ви моли да изпечете сладки за футболния отбор, или пък шефът ви моли да работите и в събота, просто не е нужно да казвате "да". Научете се да казвате "не". Ако го кажете няколко пъти на глас, когато сте сами, после ще ви е по-лесно да го кажете и на другите.

Имате разхвърлян офис

Претрупаното бюро ви изтощава психически, защото ви пречи да се концентрирате и ограничава способността на мозъка да обработва информация. В края на всеки ден се уверете, че всичките ви лични или работни вещи са подредени и е разчистено. Това ще окаже положително влияние върху началото на деня ви на следващата сутрин.

Пиете чаша-две вино преди лягане

Източник: Thinkstock/Guliver

Едно питие звучи като добър начин да се отпуснем преди лягане, но всъщност става обратното. Алкохолът първоначално депресира централната нервна система, но в последствие саботира здравия сън. Алкохолът повишава адреналина и това е причината да се будите посред нощ, след като сте пили. Не пийте алкохол три до четири часа преди лягане.

Спите до късно през уикенда

Стоенето до късно в събота и проспиването на половината от неделя води до по-трудно заспиване в неделя вечерта и ни кара да се лишаваме от сън в понеделник сутрин. Тъй като не можем да се лишим от удоволствието на богат социален живот в събота вечерта, трябва да се постараем на следващия ден да станем приблизително по същото време, по което бихме се събудили, ако сме си легнали навреме, а след това да подремнем за кратко следобед за около 20 мин, но не повече, за да не се събудим по-уморени, отколкото сме били когато сме полегнали.

А ето и няколко йога пози, които могат да помогнат за енергизирането на тялото ни:

 

Източник: Health.com    

Добавете Вашия коментар

TOP