Местим стрелките на часовника тази нощ

30 Октомври 2021 | 08:32
0 коментара
Любопитно
Местим стрелките на часовника тази нощ

В 4.00 ч. тази нощ (31 октомври) се връщаме към астрономическото време.

Стрелките на часовниците ще бъдат преместени с един час. Така сутрин ще става светло по-рано, но пък ще се стъмва по-рано вечер.

В България лятното часово време е въведено през 1979 г.

От 2002 г. се връщаме към астрономическото в последната неделя на октомври, а преминаваме към лятното в последната неделя от март. 

Лятното часово време е система, въведена за

спестяване на разходи за осветление, чрез увеличаване на използването на дневна светлина. При нея официалното време се измества обикновено с един час по-напред от астрономическото време, като остава така за пролетните и летните месеци. С това се цели подсигуряване на по-добро съвпадане на часовете от светлата част на денонощието и активните часове за работа и училище.

Източник: iStock Photos/Getty Images

За пръв път сериозно то е предложено от Уилям Уилет в "Пилеене на дневна светлина", публикувана през 1907 г. Той не успява да убеди британския парламент да го приеме, въпреки наличието на значително лоби. Идеята за лятно часово време за пръв път се въвежда на практика от германското правителство по време на Първата световна война в периода 30 април - 1 октомври 1916 г. Скоро след това Великобритания последват примера, като в началото въвежда лятно време от 21 май до 1 октомври 1916 г.

Преместването на стрелките, когато се връщаме към астрономическото време,

намалява риска от инфаркт, а преминаването към лятното време го увеличава, твърдят шведски учени от Каролинския институт. Те са анализирали статистиката за инфарктите в Швеция по време на преминаването от лятно към зимно часово време и обратното от 1987 г. до днес. Резултатите показват, че рискът от инфаркт на миокарда се повишава средно с 5% през първата седмица от прехода към лятно време в сравнение с другите седмици от годината.

Изследователите са убедени, че

преминаването в края на октомври към астрономическото часово време се съпровожда с понижаване на риска от инфаркт на следващия ден – в понеделник. 

Източник: iStock Photos/Getty Images

Докога ще продължим да местим стрелките на часовника?

Промяната на лятно и зимно часово време трябваше да приключи през 2019 г., след като бившият председател на ЕК Жан-Клод Юнкер го предложи за целия Европейски съюз през 2018 г., оставяйки членовете да решат дали да запазят лятно или зимно часово време.

Предложението беше подкрепено от Европейския парламент през 2019 г., но трябва да бъде прието от държавите-членки. В момента няма индикации, че то може да получи тяхната подкрепа.

Европейските транспортни министри през декември 2018 г. решиха да отложат решението за премахване на сезонното преместване на стрелките на часовниците до 2021 г., но оттогава досега не се случи нищо.

Източник: БТА, БГНЕС 

Добавете Вашия коментар

TOP