Мафията върти далавери на кредит

13 Май 2015 | 07:35
0 коментара
Криминално
Мафията върти далавери на кредит

Организираните престъпни групи теглят кредити и ги инвестират в нелегалния си бизнес, пише "Монитор". Това показват заключенията от мащабно проучване „Финансиране на организираната престъпност”. Според експертите много често легалните средства, дори от бизнес, който е „на светло” също се използват за захранване на мафията. Д-р Атанас Русев даде пример с производители на канабис, които инвестирали 20 хил. лева, взети от банка и за половин година спечелили 250 хил. лева.

„Две момчета са наели фермер от съседно село и са му обещали част от реколтата. За шест месеца те са произвели 50 кг. готова продукция, чиято цена на пазара е над 250 хил. лева”, обясни вчера д-р Русев. На по-високи нива, където печалбата била многократно повече също се използвали легални средства, генерирани от легални предприятия.

„Реинвестирането в престъпна дейност е водещ начин, но същевременно престъпните организации използват заем от друг криминален актьор. Средствата могат да бъдат както с криминален произход, т.е. финансирането да се осигури чрез чисто конвенционални средства, така и от легален произход”, каза още д-р Русев. Така ако източникът бъде засечен и се окаже, че е легална структура, по закон не следвали никакви санкции. Поради тази причина от неправителствения сектор настояват финансирането на престъпни групировки да попада под ударите на Наказателния кодекс и дори последствията да са ефективни присъди.

„Недекларираните доходи също са важен източник за спонсориране на криминалните предприятия”, обясни Русев. Според експертите една от най-ефективните мерки за борба с организираната престъпност е именно прекъсването на финансовите им потоци. Друг проблем, засегнат в проучването е организираните ДДС измами. Според анализаторите от Центъра за изследване на демокрацията при нас този вид престъпления ставали по различен начин от този в останалите части на Европа. Докато в другите страни това се извършвало по сложни схеми, които включвали финансови транзакции през офшорни фирми, у нас и като цяло в Източна Европа това ставало чрез механизмите на корупцията. Или иначе казано замесените в източване на ДДС просто си плащали, за да не ги закачат. „Не е тайна, че контрабандата и източване на ДДС нанасят огромни щети на бюджета. Те достигат около 2 2.5% от БВП на страната”, посочи председателят на Комисията по вътрешна сигурност и обществен ред ген. Атанас Атанасов.

Според него ефективната борба е един от резервите за повишаване на приходите в бюджета и ликвидиране на престъпната дейност, а борбата трябва да се води систематично, целенасочено и настъпателно. „Една от мерките, по които работим, е за единен регистър за банковите сметки”, обяви вчера заместник-министърът на вътрешните работи Филип Гунев. В него щяло да се вижда кой с колко пари разполага по банкови депозити. Гунев посочи, че в много държави има такива регистри. В България имало само на кредитите. Гунев поясни, че това няма общо с разкриване на банковата тайна. „Другата стратегия, в която са водещи Министерство на финансите, е за повишаване на борбата със сивата икономика и приходите от нея. Работата по нея тепърва започва, но съм сигурен, че там ще залегнат препоръките на НПО, които са давали за противодействие на тези престъпления”, заяви Гунев. По думите му, през последните две години засиленият емиграционен натиск е създал условия за преориентиране на пазарите. Заместник-министър Гунев уточни, че е изключително важно да се увеличи капацитета, не само в МВР, но и в приходните агенции и Прокуратурата.

Добавете Вашия коментар

TOP