Козметични ремонти за 2 милиона лева се извършват в Самуиловата крепост край Петрич

01 Март 2014 | 01:49
1 коментара
Култура
Козметични ремонти за 2 милиона лева се извършват в Самуиловата крепост край Петрич

"Козметични" ремонти на стойност близо 2 милиона лева се извършват в Самуиловата крепост край Петрич, предаде кореспондентът на БГНЕС в региона.

Както е известно, тази година се навършват 1 000 години от битката под Беласица и от смъртта на цар Самуил. Мемориалът Самуилова крепост се намира край пътя Петри-ГКПП "Златарево", на 3 км. преди граничният пункт. Открита е като туристически обект от национално значение през 1982 година. Тогава е издигната бронзовата статуя на Самуил и четирите мемориални плочи зад него, както наблюдателната кула и покритата царска землянка.

Осигурените средства за реконструкцията са на стойност 1 923 100 лева по Оперативна програма "Регионално развитие", съфинансирането от страна на Община Петрич е на стойност 111 000 лева, останалите са от Европейския фонд за регионално развитие/ЕФРР/

Целта е развитие на туристическата атракция "Самуилова крепост", която е част от 100-те национални туристически обекта на България. Ще се гарантира и по-доброто опазване и съхранение на културно-историческото наследство. С помощта на европейските средства ще се подобри състоянието на паметника на културата и свързаната с него инфраструктура. Предвижда се реставрация, консервация и експониране на наблюдателна кула, защитен трети крепостен вал, покрити землянки, обновяване на двете музейни сгради.

Според информационната табела проектът: "Хиляда години от битката на Самуил (1014-2014) - устойчиво развитие на туристическа атракция "Самуилова крепост" в община Петрич", стартирал през ноември 2011 г. и трябва да приключи две години по-късно или ноември 2013 година. Да, но не. В момента на обекта край село Струмешница продължава да се работи, според работниците срокът за завършване на реконструкцията е удължен до април т.г., установи репортер на БГНЕС.

В момента на крепостта са изградени две землянки, според табелките до тях това са "реплика на землянки с вход между тях".

Вдясно от землянките са монтирани колове, които ограждат площадка за стрелба с лък. Пред землянките и площадката за стрелба е монтирана обвита в полиетилен трибуна от 4 реда за гостите на бъдещите тържества, а срещу пейките - сцена.

В момента на входа на крепостта, след като се мине по стария мост над река Струмешница, вляво от стълбите към мемориала се монтира асансьор за хората с увреждания. Той ще издига нуждаещите не от него на 4 метра височина. Вляво от върха се монтира втора подобна рампа, но по-малка.

На върха на хълма, където е наблюдателната кула и покритата със свод землянка, се вършат дребни ремонти. Работник със стълба опъваше табели за осветлението на кръглата част на кулата, оформяща се от 4 пилона.

По трите отбранителни вала и двата рова между тях не е пипано нищо, в тях се виждат части от ниските зидове на някогашните укрепления.

10-на работници се мяркаха на обекта, болшинството от тях работеха на двете рампи за хората с увреждания.

Самуиловата крепост вече е обновявана преди 5-6 години, тогава за 700 000 лева са монтирани 50 кошчета за смет и толкова пейки, един парапет и осветление.

В момента реално се направени две землянки, монтират се две рампи за инвалиди, доставени са трибуна и сцена, набити са 100-на обелени борови дървени колове.

Е нещо е работено по страничната алея, монтирани са десетки предупредителни, но напълно ненужни табели: "Не излизай от очертаните алеи, опасност от подхлъзване". А наклонът извън алеите е толкова нищожен, че предупрежденията звучат напълно смехотворно.

За 1.9 милиона лева европейски пари - толкова, при това без ДДС.

За хиляда години много вода е изтекла покрай крепостта, ще изтекат и парите, отпуснати, за да почетем паметта на 15 000 ослепени войници и един цар, чието сърце не издържало като ги видял. Случайно или не бронзовият Самуил е вдигнал очи и гледа нагоре. За да не види какво се прави пред него. Не бива да "убиваме" българския цар отново след 1 000 години, защото изгаврим ли се с паметта му, страшно ни се пише. Прекалено сме малки за това. А народ, който се гаврили с историята си - други му я присвояват. И още, народ без минало - няма бъдеще. /БГНЕС

Добавени коментари

Тапир публикува:
01 Март 2014 | 15:14
Кучето е заровено у авалон

Добавете Вашия коментар

TOP