Колко е висока цената, която плащаме за „перфектната Коледа“

23 Декември 2021 | 07:13
1 коментара
Общество
Колко е висока цената, която плащаме за  перфектната Коледа

С годините сякаш все по-рано и по-рано започва излъчването на коледните реклами по телевизията. Бързащи хора по заснежени пътища в коледната нощ, дългоочакваната прегръдка, когато стигнат у дома, отваряне на грижливо опаковани подаръци край елхата.

Едва ли има човек, който да не се вълнува от красотата на тези мили гледки, представяйки си как сам ще ги изпита съвсем скоро.

Даваме ли си сметка обаче за цената, която плащаме, за да изживеем тези мигове?

Поне веднъж сте попадали в ситуация, в която не знаете как и кога ще се приберете за празниците, не можете да изберете подарък за близките си или просто нямате финансовата възможност да ги зарадвате по начина, по който бихте искали.

Източник: iStock/Getty Images

Всичко това са поводи, които могат да бъдат причина за генериране на повече стрес и напрежение по празниците, макар и да не го осъзнавате.

„В годините на моята практика, наистина отбелязвам, че по времето на тези продължителни почивни дни някои хора се изправят пред сериозни проблеми в тяхното семейство и след празниците започват да търсят професионалната помощ за тяхното разрешаване“, казва за vesti.bg Ирина Недялкова, магистър психолог, хипнотерапевт и специализант в когнитивно-поведенческа психотерапия.

Правете малки жестове, изпълнени с обич

За втора поредна година ще посрещнем Коледа по време на пандемия и стриктни мерки относно груповите празненства, пазаруването в големи търговски обекти и т.н.

„Наистина, ситуацията, в която посрещаме празниците, налага определени ограничения - по-сложни са пътуванията, празнуванията в големи компании, на по-различни места“, отбелязва Недялкова.

Източник: iStock

Както се казва просто погледнете от добрата страна. Много бизнеси развиха изключително бързо възможностите си за предлагане на стоки и услуги онлайн. Това ви дава възможност да си починете от поредната година на блъсканица и многочасово обикаляне по големите молове или търговски вериги в търсене на перфектния подарък.

Вместо това използвайте времето, за да помислете какво не сте си казали или направили с близките през отминаващата година.

„Нахранете си душата с изграждането на по-добри отношения със своите близки, света до вас и самия себе си - общувайте, споделяйте, интересувайте се, вглеждайте се в своите близки, в себе си. Премахнете самотата, обидите, студенината – правете малки жестове, изпълнени с обич и се радвайте на всеки добър жест, отправен към вас“, съветва още психологът.

Чувството за самота също връхлита хиляди хора именно с наближаване на семейния християнски празник. Според Недялкова самотата по празниците е въпрос на духовната нагласа и ценностна ориентация.

Хората, които толерират повече материалното, са склонни да се преуморят от подготовка за посрещане на празника, а след това нямат желание за празнуване.

Източник: iStock/Guliver Images

„И обратното, ако помним за духовния смисъл на предстоящите празници, ще се постараем да създадем в себе си и близките настроението и желанието да бъдем заедно, а оттам и материалните добринки и вкуснотийки, направени заедно и с любов“, подчертава Недялкова.

Ами децата?

В свят на изобилие и разнообразие – храни, напитки, играчки и дрехи от цял свят, се появява и въпросът как Коледа се отразява на децата. Свикнаха ли да получават по много и да имат от всичко? Какво се случва, когато не получат това, което искат?

Източник: iStock/Guliver Images

„Не всички деца си представят Коледа като Черен петък - зависи от възпитанието“, коментира още психологът и допълва „Тези, които са научени, че консумирането е по-приятно от съзиданието, наистина се разочароват. За другите, по-скоро, животът продължава да тече в нормалното русло. Те си имат най-важното за тях – вниманието и обичта на своите близки, времето, което прекарват заедно и в общи занимания“.

Няма по-голям подарък от направено добро

Често се случва да се вглеждаме и отдаваме прекалено много време за неща, които нямат особено значение. Достатъчно ли е украсата вкъщи, какво да облека за празничната вечеря? Да, все важни неща за поддържане на добрия коледен дух и позитивното ви настроение, но празникът ще е празник и без тях.

"Науката доказва, че най-много ендорфини, или хармони на щастието, произвеждаме когато помагаме, когато се чувстваме нужни. И не забравяйте, че го правите за себе си, а не за благодарността на другите“, напомня още Недялкова. Не случайно казват, че когато правиш добро и получаваш.

Коледа е не само елхата, украсата, подаръците и трапезата. Една добра дума, един мил жест към непознат ще ви накарат да се отърсите от стреса и проблемите, а най-големият подарък ще бъде щастието, което ще видите насреща.

Автор: Мирела Величкова, Vesti.bg

Добавени коментари

НЕМАТАКЪВСМЕХ! публикува:
23 Декември 2021 | 09:20
Подготвихте ли по 700 лева за пържола с гъбен сос в Банско на вечер? ШАСЕМРЕОТСМЕХ! Айде у лево, гъби отровни! Изяще се бе!

Добавете Вашия коментар

TOP