Кои са 10-те най-посещавани европейски замъци

08 Юли 2015 | 16:39
0 коментара
Любопитно
Кои са 10-те най-посещавани европейски замъци

Дворецът на дожите, Италия                                                                                Източник: Thinkstock/Guliver

Версайският дворец оглави класация на радио Дойче веле за най-посещаван европейски замък.

Версайският дворец, в който има 1800 помещения, е сред най-големите дворцови комплекси в Европа. През 1677 година френският крал Луи XIV превръща Версай в своя резиденция и европейските владетели го приемат като образец за собствените си дворци.

Версайският дворец
Версайският дворец Източник: Getty Images/Guliver

След като го виждат, владетели от цяла Европа искат да пренесат частица от великолепието му в собствените си дворове. Перерхоф край Санкт Петербург, Шьонбрун във Виена и Казерте в Италия са сред най-популярните дворци, наподобяващи Версайския.

Версай
Версай Източник: Getty Images/Guliver

Кои са останалите 9 най-посещавани европейски замъци

На второ място в класацията е известният с фонтаните си Петерхоф край Санкт Петербург, наричан още "Руският Версай", тъй като е построен по подобие на Версайския дворец.

Прочутият османски дворец Топкапъ, един от символите на Истанбул, е на трето място от 10-те най-посещавани замъци в Европа.

През 1985 година Топкапъ бе включен в списъка на световното наследство на ЮНЕСКО.

Топкапъ
Топкапъ Източник: Thinkstock/Guliver

Топкапъ е известен още като двореца на султан Сюлейман Великолепни, който царува 36 години и почти целият му живот преминава там. Дворецът е построен по заповед на султан Мехмед Втори Завоевателя. Дворцовият комплекс се състои от четири на брой големи дворове, в които през епохата на Османската империя са живели и работели до пет хиляди души - колкото в един малък град.

Днес Топкапъ е най-посещаваният от чужденците и от турските граждани исторически обект на Турция.

Останалите замъци в класацията на "Дойче веле" са дворецът Уиндзор (Великобритания), Шьонбрун (Австрия), Ескориал (Испания), Хлубока (Чехия), Нойшванщайн (Германия), Дворецът на дожите (Италия), Дворецът Пеня (Португалия).

Дворецът Уиндзор, Великобритания

Уиндзор
Уиндзор Източник: Getty Images/Guliver

Замъкът Уиндзор в гр. Уиндзор, Бъркшир, Англия, е една от най-посещаваните исторически забележителности в Англия. Уиндзор, който е сред символите и стожерите на британската национална идентичност,  е най-старият замък във Великобритания, а със своите 1000 стаи и най-големият обитаван замък в света. Сегашната кралица Елизабет Втора е прекарала голяма част от детството си в него.

През 1992 опустошителен пожар частично унищожава 100 стаи в апартаментите за церемониално и лично ползване. Възстановителните работи на стойност 53 милиона долара завършиха през 1997 и с участието на мнозина занаятчии и прилагане на същите техники, използвани при началото на строежа на замъка от Уилям Завоевателя преди 900 години.

Оттогава тук са живели 8 последователни кралски династии.

Дворецът Шьонбрун, Австрия

Шьонбрун
Шьонбрун Източник: Thinkstock/Guliver

Дворецът Шьонбрун в сърцето на Виена е бил летен дворец на Мария Антоанета и предпочитана резиденция на красивата съпруга на император Франц Йосиф, Сиси.

Моцарт е свирил тук като дете, а Наполеон бил толкова пленен от него, че на два пъти се е нанасял да живее в палата.

Построен като отговор на двореца Версай в Париж, Шьонбрун и градините му, където се намира най-старият зоопарк в света, са включени в световното културно наследство на ЮНЕСКО и привличат по 8 млн. посетители всяка година.

Дворецът Ескориал, Испания

Ескориал
Ескориал Източник: Thinkstock/Guliver

Кралският дворец и манастир в Сан Лоренсо де Ел Ескориал, или накратко Ескориал (El Escorial), е монументален архитектурен комплекс, обединяващ в себе си кралски дворец, манастир и библиотека, който се намира в градчето Сан Лоренсо де Ел Ескориал (на 45 км. северозападно от Мадрид, Испания).

Ескориал е построен при управлението на крал Филип II Испански, като строежът му започва през 1563 и завършва през 1584 г. Това е архитектурен ансамбъл, който обединява функциите на два съществували дотогава самостоятелни архитектурни комплекса с огромно значение за испанската история: кралският августински манастир Сан Лоренсо де Ел Ескориал и Ла Фреснеда, кралска ловна хижа, на няколко километра от него, използвана за уединение от испанските крале. През XVI в.  и XVII в. Ескориал функционира едновременно като манастир и като официална резиденция на испанските крале. В Ескориал намират обща изява абсолютната мощ на испанската корона и върховенството на Католицизма в Испания.

През 1984 г. Ескориал е включен в списъка на Световното културно наследство на ЮНЕСКО.

Замъкът Хлубока, Чехия

Хлубока
Хлубока Източник: Thinkstock/Guliver

Замъкът Хлубока е построен през XIII в. готически стил и се намира в град Хлубока над Вълтава, на 140 км южно от Прага. Комплексът на замъка се състои от 140 стаи, 11 кули, два вътрешни двора, остъклена оранжерия, конюшни. Крепостните стени отвън и отвътре са украсени с ловни трофеи на бившите му собственици.

Замъкът Нойшванщайн, Германия

Нойшванщайн
Нойшванщайн Източник: Thinkstock/Guliver

Замъкът е построен от баварския крал Лудвиг II през 1869 г. в планинските зъбери на Алпите.
Стотици посетители от цял свят ежедневно се събират пред замъка Нойшванщайн в Бавария и се любуват не само на впечатляващата архитектура, но и на прекрасния изглед към долината. Докъдето стига погледът всичко е зелено и покрито с поля и гори. Между тях издигат снага бели църкви с червени покриви, заобиколени от тюркоазеносини езера.
Вижте повече за Нойшванщайн тук

Дворецът на дожите, Италия

Дворецът на дожите
Дворецът на дожите Източник: Thinkstock/Guliver

Дворецът на дожите е построен в готически стил и се намира във Венеция. Разположен е на брега на Венецианската лагуна, между нея и базиликата Сан Марко, в близост до пиаца Сан Марко. В миналото дворецът е бил резиденция на дожите.

Строителството на сградата продължава от 1309 до 1424 година, вероятно по проект на Филипо Календарио. Две от колоните на двореца са оцветени в неестествено червено. Според легендата са оцветени така, защото в миналото там са размазвали кръвта на тези, които са били обесени.

Дворецът Пена, Португалия

Източник: Thinkstock/Guliver

Дворецът Пена в Португалия е най-старият дворец, вдъхновен от европейския романтизъм. Той се намира на върха на един хълм над град Синтра и в ясен ден може лесно да се види чак от Лисабон. Построен през XV в. като дворец, по-късно той е реконструиран и дарен на църквата като манастир. Земетресение в 1755 г. съсипва голямата част от него, докато през 1838 г. принц Фернандо го придобива и възстановява.

Източник: БТА, "Уикипедия"  

Добавете Вашия коментар

TOP