Клюките ни правят хора и ... удължават живота

09 Юни 2015 | 00:25
0 коментара
Любопитно
Клюките ни правят хора и ... удължават живота

Източник: Thinkstock/Guliver

Повечето хора се чувстват виновни, когато говорят зад гърба на приятел или колега. Според учение обаче клюкарстването е това, което ни прави хора и дори може да ни помогне да живеем по-дълго, пише "Дейли Мейл".

Споделянето на слухове е нещо, което ни различава от другите видове, тъй като то ни помага да се сближим с приятелите ни и ни

дава важна информация за това на кого можем да вярваме.

Освен това тази жизнено важна комуникация може да удължи живота ни, твърди Робин Дънбар, професор по еволюционна психология в Оксфорд, който вярва, че това е "най-важното нещо", което ни поддържа живи.

"Това има по-голям ефект върху продължителността на живота от всичко друго, освен може би отказването на цигарите.

Вашата социална мрежа оказва огромно влияние върху щастието и благополучието ви.

Проблемът е как да поддържаме социалните си мрежи. Езикът се е развил, за да  продължава съществуването на дадена социална мрежа, да ни държи в течение, да разказва истории, все неща, които са много важни за сплотяването на обществото.

Клюкарстването е просто разговор с хората, начин да сме в течение на събитията в света, в който живеем. Ето защо клюките са това, което ни прави хора. Използването на клюкарстването в отрицателен смисъл е нещо непознато до XVIII в.", обяснява професорът пред "Дейли Телеграф".

Идеята е, че езикът се развива, за да позволи на хората да общуват по-добре, да направи по-достъпна полезна за тях информация, позволяваща им да живеят в по-големи групи.

Ювал Ноа Харари, преподавател по история в университета в Йерусалим подкрепя тази теория. "Дори и днес по-голямата част от човешката комуникация, независимо дали под формата на имейли, телефонни обаждания или колони във вестниците е клюки", категоричен е той.

Харари добави, че "подпалвачите на слухове" били всъщност първите журналисти, които помагали на другите да се информират за това кого да избягват и на кого да имат доверие.

Източник: "Дейли Мейл"    

Добавете Вашия коментар

TOP