Как да опазим здравето си през сезона на настинките и грипа

21 Януари 2024 | 10:05
0 коментара
Общество
България
Как да опазим здравето си през сезона на настинките и грипа
Зимата е тук и причинява обичайния си набор от симптоми - кашлица, запушване на носа, умора и треска, а тази година доминира и нов вариант на COVID-19, предаде Асошиейтед прес. 

По данни на Центъра за контрол и профилактика на заболяванията в САЩ COVID-19 е водеща причина за приема в болница сред респираторните вируси.

Миналата седмица в 25 американски щата са регистрирани високи или много високи нива на респираторни заболявания с температура, кашлица и други симптоми. Това е по-малко в сравнение с 37 щата през предходната седмица, съобщиха от Центъра.


мляко млечни продукти сирене кашкавал извара
Банани
червено месо

От началото на октомври досега през този сезон са регистрирани най-малко 16 милиона заболявания в САЩ, 180 000 хоспитализации и 11 000 смъртни случая от грип. Центърът съобщи, че 47 деца са починали от грип.

Януари може да бъде най-лошият месец за тези заболявания. При ниските нива на ваксинация какво можете да направите, за да се предпазите от респираторни вируси, включително грип, КОВИД-19 и респираторно-синцитиалния вирус (RSV)?

Миенето на ръцете продължава да е от решаващо значение за намаляване на разпространението на вирусните инфекции. Не бързайте, когато се миете. Препоръчително е да миете двадесет секунди. Ако се чувствате глупаво да изпеете два пъти "Честит рожден ден", докато се търкате със сапунена вода, бройте до 20. Бавно. Използвайте дезинфектант за ръце с 60% алкохол, когато нямате достъп до вода и сапун. 

Също така носете маска на места с много хора. Увеличете вентилацията на работното си място и в дома си.

В САЩ само 17 % от подлежащите на ваксинация са получили актуализираната ваксина срещу КОВИД-19, която осигурява добра защита срещу доминиращия сега вариант JN.1.

Все още не е късно да се ваксинирате срещу COVID-19. Докато го правите, уверете се, че сте си направили годишната противогрипна ваксина. Лицата на 60 и повече години може да си направят ваксина срещу RSV, която се препоръчва и по време на бременност за предотвратяване на RSV при бебетата.

За децата

Малките деца сякаш прихващат всички патогени наоколо. Могат ли родителите им да избегнат разболяване?

По това време на годината децата се намират в затворени помещения в близост до други деца, докосват едни и същи играчки и повърхности, казва Дженифър Сони от Училището за медицински сестри към Вашингтонския университет в Сиатъл. Някои от тях не са се научили да слагат ръка пред устата, докато кашлят, и просто не са били изложени на много болести, така че имунната им система все още се развива.

Важно е да се грижите за себе си, ако сте родител или настойник на малки деца, казва Сони, която е бивш президент на Националната асоциация на практикуващите медицински сестри в педиатрията.

"Знаем, че ако сте лишени от сън, дехидратирани или преживявате голям стрес, това може да застраши имунната ви функция", каза Сони.

Да имаш малки деца е много отговорно, "така че всички тези съвети трябва да се тълкуват в контекста на реалността", каза тя. "Дори да правите всичко правилно, децата все пак ще се простудят."

Специална забележка, ако бебето ви е болно: Добре е да имате у дома капки с физиологичен разтвор и спринцовка. Те могат да се използват за изчистване на слузта от малките ноздри.

"Капнете няколко капки физиологичен разтвор в едната ноздра и след това изтеглете секрета, след това повторете и на другата ноздра", каза Сони. "Ако правите това преди хранене и сън, ще ви помогне много".

Домашният комплект за деца може да включва също парацетамол или ибупрофен за треска, кърпички за хрема и бутилки с вода за поддържане на хидратацията.

Ако все пак се разболеете, бързото изследване може да помогне да се определи дали имате КОВИД-19 или грип. Това е важно, за да се види дали имате нужда от някое от лекарствата, които могат да помогнат за предотвратяване на тежко заболяване - паксловид за COVID-19 и тамифлу за грип.

Ако не разполагате с комплект за тестване у дома, потърсете лаборатория или здравен център близо до дома си.

Източник: Антоанета Маркова, БТА

Добавете Вашия коментар

TOP