Имате ли стари картофи в шкафа? Ето докога са годни за употреба

26 Февруари 2024 | 08:06
0 коментара
Любопитно
България
Имате ли стари картофи в шкафа? Ето докога са годни за употреба

Появяват ли се мистериозни зелени петна по картофите ви? Растат "пипала", които се протягат към вас всеки път, когато отворите килера? Познато като покълнали картофи, явлението е твърде често срещано: амбициозно сте закупили XL торба с картофи, приготвили сте няколко от любимите ни картофени рецепти, а след това сте забравили за остатъка в задната част на килера. Седмици по-късно откривате нещо с извънземен вид, което ви гледа от тъмния шкаф. Ето дали - и кога - трябва да започнете да се притеснявате.

И така, можете ли да ядете покълнали картофи?

Краткият отговор: Зависи. Когато картофите започнат да покълват, израстъците (тези корени, очи и бучки) имат висока концентрация на съединения, наречени гликоалкалоиди, които могат да предизвикат остър, неприятен, горчив вкус. Малко вероятно е да забележите някакви вредни ефекти от консумацията на незначителни количества - всъщност едно от тези съединения, наречено соланин, е същото съединение, което се среща естествено в патладжаните, доматите и чушките (клас растения, известни като нощни растения). В големи количества обаче то може да бъде токсично.

храна

 

Големите кълнове, израстъци и корени не само са неприятни за ядене, но в най-лошия случай могат и да ви разболеят наистина. Симптомите на отравяне със соланин (специфичният вид естествен токсин, който се съдържа в развалените картофи) включват всичко - от треска и главоболие до силно разстроен стомах или болки в корема. Излишно е да казвам, че си струва да отидете до магазина и да си купите нови картофи.

Ако в иначе добре изглеждащите ви картофи има няколко малки кълнове, можете внимателно да ги отстраните с нож за рязане или с малката примка в края на белачката за картофи (да, за това е тя). Уверете се, че наистина сте влезли и сте отрязали около покълналите части, като сте изрязали всички корени, бучки и очички. След това използвайте останалата част от картофите, както ви харесва - като ултрарядко, изцяло американско пюре, перфектни печени картофи или хрупкави и кремообразни картофи au Gratin.
Но ако тези картофи изглеждат така, сякаш са им пораснали ръце и крака и са готови да се борят - говорим за супер дълги корени, картофени очи, които изглеждат така, сякаш гледат към вас, обширни израстъци, които се стремят към слънцето, вероятно е най-добре да ги изхвърлите.

Какво да кажем за картофите с тъмни петна или зелена кожа?

Ако обелите картофите и откриете няколко тъмни или обезцветени петна по месото, не се притеснявайте - това вероятно е резултат от натъртване по време на транспортиране или концентрация на естествени захари. Просто изрежете тези малки петънца (те не са съвсем симпатични) и продължете.

Но да кажем, че имате в ръцете си чувал със зелени картофи. Добри ли са те? Е, това също зависи. Картофите, които са били изложени на светлина, ще започнат да произвеждат хлорофил (което води до зелен цвят), както и соланин. Ако зеленият оттенък на картофите ви е светъл и е предимно в дълбочина на кожата, обелете ги добре, за да отстраните зелените части, и продължете. Но ако те започват да приличат на Фиона след трансформация, е време да ги изхвърлите. Същото важи и за картофите, които са станали кашави или набръчкани - това са предупредителни знаци за разваляне.

В обобщение: вероятно не си заслужава да запазвате няколко грудки, които вече са в разцвета си, ако са покълнали и/или са зелени. Действайте на сигурно и изхвърлете или компостирайте картофите, които са силно загнили, и спасете себе си - и стомаха си - от тежки времена.

Как да съхранявате картофите, за да удължите максимално срока им на годност:

Най-добрият начин да предпазите картофите от покълване е да ги съхранявате правилно. Съхранявайте картофите на стайна температура на сухо и тъмно място - препоръчваме ви да съхранявате картофите в дишаща хартиена торбичка. Не съхранявайте сурови картофи в хладилник, тъй като това може да доведе до втвърдяване на части от картофа и неравномерно готвене.

Източник: bon apetit

Добавете Вашия коментар

TOP