Гоцеделчевският депутат Георги Андонов внася законопроект за спиране топдалаверата на частните съдебни изпълнители да правят милиони от закъсали длъжници

24 Април 2015 | 01:41
0 коментара
Общество

Народният представител от ПП ГЕРБ в благоевградско Георги Андонов и двама негови колеги са на път да пресекат една от най-големите далавери в най-новата история на страната ни - дадената законова възможност на частните съдебни изпълнители /ЧСИ/ да стават милионери за 1-2 г., а закъсалите българи хем да плащат многократно по-големи суми от реалното им задължение, хем доживотно да си останат длъжници.

Депутатите Георги Андонов, Мария Белова и Евгения Ангелова са вносители  на най-краткия проектозакон, вкарван в НС - за изменение и допълнение на Закона за задълженията и договорите (ЗЗД). Тримата депутати настояват за промяна само на един текст от чл. 76, според който "Когато изпълнението не е достатъчно да покрие лихвите, разноските и главницата, погасяват се най-напред разноските, след това лихвите и най-после главницата”. Депутатите предлагат обратното: „Когато изпълнението не е достатъчно да покрие лихвите, разноските и главницата, погасяват се най-напред главницата, след това лихвите и най-после разноските”.

Действащият в момента член, който превръща всеки длъжник в крепостен селянин на своя кредитор, е в сила от 1 януари 1951 г. и досега не е бил редактиран нито веднъж. Според него докато длъжникът се чуди какво да прави, защото съдебният изпълнител му е блокирал фирмени имоти, банкови сметки и лично имущество, главницата по кредита продължава да навърта лихви, а всеки лев, изкаран от длъжника, бива разпределян в две направления - за възнаграждението на съдебния изпълнител и за покриване на лихвите, натрупани до момента. В същия момент главницата обаче отново е натрупала лихва и така длъжникът се озовава в омагьосания кръг никога да не може да се разплати.

За 8 години - от „раждането“ на частното съдебно изпълнение през 2005 г. до 2013 г., в тази въртележка са попаднали стотици хиляди българи, става ясно от справка на Камарата на частните съдебни изпълнители. През този период те са образували 1 016 000 изпълнителни дела, приключили са 280 000 от тях и са събрали над 4 410 000 000 лева. Във всеки от тези 1,016 млн. дела частните съдебни изпълнители първо са прибрали своето вземане.

Ако идеята на тримата депутати от ГЕРБ мине, ефектът ще удари сериозно приходите на частните съдебни изпълнители, защото постепенното изчистване на главницата ще стопира по-нататъшното трупане на лихви, а частните съдебни изпълнители ще получават парите си за свършена, а не за започната работа.

Успоредно с това БСП натиска за намаляване на таксите, които гражданите дължат на частния съдебен изпълнител. Искането им е сборът на всички такси по изпълнението да не може да надвишава размера на задължението, с което ще се пресече абсурдът за задължение от 400 лв. длъжникът да е принуден да плати на частния съдебен изпълнител 4000 лв. такси.

В момента таксите по изпълнението, които получава частен съдебен изпълнител, се определят с тарифа на МС по предложение на министъра на правосъдието, но само след съгласуване с професионалната Камара на частното съдебно изпълнение, която, естествено, натиска за колкото се може по-високи тарифи. Таксите са обикновени, пропорционални, допълнителни и неизменно достатъчно високи, за да получат ЧСИ заслужена слава на едни от най-богатите хора в страната.

В благоевградска Област частни съдебни изпълнители са Александър Цанковски, Георги Цеклеов, Виолина Тозева, Шукри Дервиш, Милица Велева и Гергана Стойнева. Преди една седмица правосъдният министър даде двуседмичен срок на още двама юристи - Борис Исталянов Велинов и Мартин Боянов Кацарски, да потвърдят, че възнамеряват да станат частни съдебни изпълнители в Благоевградска област. Двамата издържаха изпита и бяха класирани на 2 от 4-те свободни бройки за областта. Общото между тях е, че са софиянци, абсолютно непознати са в региона и че със сигурност ще потвърдят намерението си да заемат спечелените места.

Велинов е помощник на столичен ЧСИ, а Кацарски е адвокат едва от 2014 г. и въпреки че към датата на подаване на документите за конкурса нямаше изискуемия юридически стаж от 3 години, това не му попречи да спечели мястото. Към вчерашна дата 6-имата ЧСИ в Пиринско имаха общо 180 активни продажби на имоти. С появата на новите им 2-ма колеги продажбите няма да се увеличат, защото те зависят не от ЧСИ, а от банките, което означава, че всъщност ще започне една люта вътрешна конкуренция  между вече 8 ЧСИ кой ще пипне по-скъпия обект, за да вземе по-тлъста сума от такситe.

Добавете Вашия коментар

TOP