Държавният глава и премиера участваха в заключителните събития по повод 1000-годишнината от управлението на цар Самуил

09 Октомври 2014 | 21:33
0 коментара
Общество

Държавническият пример на цар Самуил надхвърля неговото време. Споменът за Самуил вдъхновява народа ни за целта за национално обединение. Това каза президентът Росен Плевнелиев, който произнесе слово по време на кулминацията на честването на 1000 години от смъртта на българския цар Самуил.Пред Самуиловата крепост край петричкото село Ключ тази вечер бе представен историческия спектакъл „Неослепена памет”, посрещнати бяха българските знамена - светини.

Цар Самуил не накърнява българските закони, не претендира за царска титла и не си я присвоява, отбеляза в словото си държавния глава.

България познава както години на разцвет, така и на упадък. Но българската държава винаги се е възраждала през вековете, а българският народ винаги е заемал почетни постове по света и в Европа. Убеден съм, че днес историята на Балканите трябва да обединява, а не да разделя. Подобно на цар Самуил днес ние водим своите битки за родината, каза още Плевнелиев и припомни думите на Димитър Талев: „Всяко царство, което се разделя, запустява”.



След словото на президента започна и същинската тържествена проверка. Бяха запалени жертвениците под звуците на гвардейския оркестър.

Преди това, служебният премиер проф. Георги Близнашки, който също присъства на честването, заяви, че „националната свяст се формира, когато осмисляме и победите, и пораженията, които сме изпитали в нашата история”.



„В ден като днешния трябва да проявяваме високо чувство на национална отговорност. Едва ли има българин, който в ученическите си години да не е потръпвал, когато е достигал до урока за цар Самуил и за неговите воини. Не трябва да забравяме неговия подвиг, той е уникален в историята”, каза премиерът.



Близнашки напомни, че водената от цар Самуил дългогодишна борба с могъщата тогава Византийска империя е представлявала съпротива на една самоосъзната политическа и етническа общност, която се е борила за своето съществуване. „Съпротивата след загиването на Първата българска държава продължава до възкресяването на българската държавност”, отбеляза още той. /БЛИЦ

Добавете Вашия коментар

TOP