Борисов: Над 190 хил. мини без охрана след взрива в завод "Миджур"

11 Декември 2014 | 00:13
0 коментара
Общество

190 614 неутилизирани противопехотни мини, които са произведени преди 35 години и според европейското законодателство не би трябвало да не са обезвредени, са били оставени без охрана в склад към взривилия се завод "Миджур" в село Горни Лом.

Това обяви на редовното правителствено заседание в сряда премиерът Бойко Борисов, цитирайки писмо на главния прокурор, след извършената проверка на прокуратурата в завода за боеприпаси.

През октомври при експлозия в цеха за утилизация в Горни Лом загинаха 15 души.

Борисов посочва още, че България първа е утилизирала този вид боеприпаси, но сега трябва да унищожава и внесените от частна фирма огромно количество гръцки мини, става ясно от стенограма на заседанието, публикувана на сайта на Министерския съвет.

Премиерът е категоричен, че има два варианта,

които са били обсъдени на среща на ресорните министри и експерти вчера – единият е утилизацията да започне в Костенец, като за това ще са нужни 20 – 30 месеца и то след съответната подготовка. Другият вариант, който обаче е много скъп и технологично опасен, е взривяването им на военни полигони.

Вътрешният Веселин Вучков коментира, че от няколко дни от МВР са се заели с охраната на обекта, като са поставени допълнителни постове и ще са ангажирани по 600 души на месец, тъй като според него,

тук става дума за "цъкащи бомби в прекия смисъл на думата"

По думите на министъра по-големият проблем е сбърканият като философия процес на обезвреждане на боеприпаси – бизнес за огромни пари, който обаче струва живота на много хора почти всяка година. Той предлага мините да се утилизират на терени и заводи на Министерство на отбраната или да се унищожат.

"Според мен, това е позицията на Министерство на вътрешните работи, абсолютно недопустимо е оттук насетне да обезвреждаме боеприпаси, давайки всичко на частни фирми.

Според мен държавата трябва да си монополизира обезвреждането на боеприпасите,

които произвежда Българската армия. От друга страна, трябва да забраним вноса на чужди боеприпаси за утилизация, за да не се превръщаме в кошче за оръжейни отпадъци", мотивира се министърът.

Министърът на отбраната Николай Ненчев посочва, че е невъзможно тези мини да бъдат сложени в складове на МО, защото има други боеприпаси и "белята може да стане още по-голяма".

В края на разговора премиерът Борисов дава седмица на министрите си, за да му предложат решение на проблема.

"Забраняваме, вкарваме в парламента, ратифицираме и не се занимаваме повече с черни забрадки.

Всяка година гинат хора, този път 15. Ами тези 190 хиляди! Ако и те бяха гръмнали, то ще отиде сигурно до Видин взривната вълна! Това са 76 тона взрив стоят и с пълно безхаберие", категоричен е премиерът.

По време на дискусията финасовият министър Владислав Горанов настоява, ако държавата се заеме с унищожаването на мините, собственикът на фирмата, която ги е внесла от Гърция да си плати за услугата, или пък да наеме друга фирма да направи това. Военният министър пък допълва, че заводите на министерството на отбраната може да унищожава по 220 бройки на ден в Костенец., като има вариант и "Дунарит" да помогне.

Добавете Вашия коментар

TOP