"Атака" и ДПС се финансират от един източник

14 Юни 2014 | 14:14
0 коментара
Политика

През последната година в българската политика започнаха да се случват все повече странни неща. Първо беше коалицията между непримиримите врагове ДПС и "Атака", а сега на дневен ред излиза необяснимата вражда между БСП и ДПС. Тази ситуация, която на пръв поглед изглежда нелогична, обаче има своите обяснения и те се коренят в началото на прехода, твърдят някои познати лица, които през годините се "допряха" до висшите ешелони на властта.

Според Осман Октай и Вежди Рашидов "Атака" и ДПС са създадени като политически скачени съдове, а финансирането им идва от общ източник. Обяснението на странните политически явления, случващи се напоследък, се крие между политическия инженеринг на Андрей Луканов и Държавна сигурност, мощният финансов гръб на "Мултигруп", безграничните властови амбиции на Ахмед Доган и таланта на Волен Сидеров да манипулира обществените нагласи. 

24730  24726
Ахмед Доган и Илия Павлов

Защо се скараха БСП и ДПС? 

Разривът в неразделните партии е заради много пари, смята бившият културен министър Вежди Рашидов, известен за близките си отношения с покойния собственик на "Мултигруп" Илия Павлов: "БСП и Местан се скараха заради едни милиарди за "Южен поток". Въпросът е кой да строи на българска територия - дали фирмите на Пеевски или другите. Скараха се за едни големи пари, за едни милиарди. ДПС са изпедепцани играчи. Безсилието на българската политика ще ги прави все по-важни. Негласуващите българи ги легитимират и налагат като фактор", предупреди скулпторът. 

Според Рашидов Доган никога не е бил борец срещу Възродителния процес, а е вкаран на работа в затвора за да реализира политиката на ДС и БКП. "Луканов направи най-голямата злина на България като легитимира ДПС и Доган. В БКП смятаха, че Доган ще се оправи с турците, а партията с него. Тогава Доган пиеше кафе с Тодор Живков, а Юнал Лютфи караше турците интелектуалци да пишат декларации в защита на БКП".

24725
Вежди Рашидов

Но какво всъщност представлява ДПС – дали това наистина е етническа партия или е политическа организация, създадена с друга цел? Отговор на въпроса дава Осман Октай – дългогодишен зам.-председател на Движението за права и свободи. Като бивша дясна ръка на Ахмед Доган, Октай е един от най-добрите познавачи на политическите задкулисни игри по време на прехода. Преди година той заяви, че

ДПС и "Атака" имат общ финансов покрив. 

Всъщност това е слух от няколко години, но Осман Октай извади доказателства, които още повече навеждат на идеята, че двете партии всъщност представляват неделима политическа симбиоза.

Ето какво твърди той: 

"Един и същи бизнес център управлява и "Атака", и ДПС. Не е необходимо двете партии да се финансират взаимно, на тях просто им плащат от едно и също място. Волен Сидеров и Ахмед Доган привидно се държат като врагове, но знаят добре, че кукловодите им са едни и същи. Навремето през 2001 г. бях поканен на обяд от вицепрезидента на "Мултигруп" Радоспав Ненов, който бе и вицепрезидент на "Подкрепа". Бизнес формацията, оставена от Илия Павлов, тогава бе поддържана изцяло от Ахмед Доган и ДПС. Радослав Ненов е от Ямбол и Волен Сидеров бе лансиран в този град за депутат. 

24728
Една от срещите на Илия Павлов и Волен Сидеров

На този обяд Ненов ми сподели, че стартира проект "Атака" от три офицерски формации, явно контролирани от службите. "Мултигруп", която беше основата на ДПС за финанси, създаде "Атака", а целта бе да реанимира Ахмед Доган и да върне доверието лично към него, като му създаде уж враг. Целта им не е да влезнат в парламента, а да консолидират мюсюлманите и турците в България в полза на Доган. Целта беше една - националистите да изплашат турците и отново да влязат под строй под чадъра на Доган. "Атака" и ДПС са като скачени съдове, управлявани обаче от един бизнес център. Електоратът на Доган е мобилизиран от 2005 г., откакто се появи явлението "Атака".


24721Той коментира и "изтеклия документ", който се разпространяваше в интеренет преди известно време и представляваше докладна от Ахмед Емин – самоубилият се шеф на кабинета на Доган. В нея пише за постигнато споразумение между ДПС и "Атака" за преведена сума от 1 600 000 лева за изборите през 2005 г.

"За тия 22 години не се е случвало и няма да се случи да изскочи без контрол дори протокол от Централния съвет или Централното оперативно бюро. Такива трансфери обаче е имало, те са самата истина, но не могат да изтекат като информация! Навремето аз, като зам.-председател на ДПС, Касим Дал и Ахмед Емин бяхме във фонд "Избори", а д-р Адемов му беше председател. Движението на парите се контролираше от Емин и Дал, но тук става въпрос за официалните средства. А такива трансфери като този към "Атака" се движат от бизнес центъра на партията, от т.нар. обръчи от фирми. Те няма как да са видими, няма как да има документи за тях. Тези бизнес центрове се опитват да консумират власт чрез двете политически формации. Затова и инвестират средства в тях", заяви още Октай.

Как Волен Сидеров взе парите на ДПС

"След като Волен Сидеров е изхвърлен от шефското място във в. "Демокрация" и респективно вече няма нищо общо със СДС, днешният националист с благоволението на Илия Павлов става стипендиант на най-голямата икономическа групировка в държавата "Мултигруп". От пребиваването на Сидеров там са и контактите му с Доган, който беше в много близки отношения с Илия Павлов",  заяви бившият министър на културата Вежди Рашидов.

През годините Волен Сидеров работи като шеф на пресцентъра на"Мултигруп", както и като пресаташе на "Овергаз". Въпреки че националистът прави опити да замаже следите от този период, остават снимки, на които се вижда как Волен Сидеров води пресконференция на "Мултигруп", на която е осъществена и конферентна връзка от САЩ. Срещата е проведена в сградата на "Интерпред" в София. На фотографията ясно се вижда как от двете му страни седят Илия Павлов и шефът на "Овергаз" Сашо Дончев. 

24729
Волен Сидеров в компанията на Радослав Ненов, Илия Павлов и Сашо Дончев

Според Рашидов по онова време Сидеров и Доган работят под контрола на "Мултигруп" и индиректното ръководство на Илия Павлов.

"Силите, които стоят зад Доган и Сидеров, са структури на Държавна сигурност. 

От своя страна, Илия подкрепяше и двамата, най-малкото ги финансираше, каква по-добра подкрепа от тази. Волен чакаше именно идването на такъв момент като сегашния – да осребри позициите си. Но както няма съмнения за Доган, така не трябва да има и за Волен, че е платен продукт на службите", казва още Вежди Рашидов. Интересни аргументи за връзката "Мултигруп" – Доган – Сидеров дава и бившият депутат Oсман Октай.

"През 2005 стартирахме проекта "Балканска демократична лига" като алтернатива на ДПС, но формацията беше медийно затъмнена, заради участието на ДПС в правителството на Симеон Сакскобурготски. Тогава бях поканен в митичния ресторант на кукловодите "Монтерей" от хора, определящи се като фактори в държавата. Те искаха да работим съвместно, тоест, да ни контролират, но аз им отказах. По-късно ген. Любен Гоцев пред свидетели ме провокира, че провеждаме интересни инициативи като алтернатива на ДПС. Той обаче ме предупреди, че избори се печелят с много пари и с много бой. И ме попита дали разполагаме с тези два ресурса."

24731
Делян Пеевски и неговият ментор Илия Павлов в Слънчев бряг

В основата на социалния инженеринг стои привидното крайно противопоставяне, което всъщност има за цел да генерира енергията, необходима на Доган и партията му ДПС. Тук целите са две: Според една разпространена теория, създаването на Атака е част от замисъла на Андрей Луканов за създаването на "политически патерици" или партии-скачени съдове, които да подкрепят изпадналата в безпомощност и твърде непопулярна по онова време БСП. Друга теория обаче звучи още по-интересно. Още от зачеването си "Атака" трябва да играе крайно националистическа роля, за да реанимира отслабените позиции на Доган и ДПС в етническите региони. Първоначалната им цел не е била да влизат в парламента, а да консолидират мюсюлманите и турците в България в полза на Доган. 

Ето какво казва още Осман Октай: 

Реално "Атака" е планирана да бъде ползвана политически според случая – от стимулатор за ДПС, до краен противник и диалогичен партньор. Осем години по-късно обществото разполага с всички доказателства, че проектите с Ахмед Доган и с Волен Сидеров са изпълнили успешно мисията си. В годините на прехода Доган успя да превърне религиозната и етническата общност в жив щит, зад който вождът разпределя на рахат порциите. Нещо повече, моделът "Доган" успешно се възроди за нов живот от контролирания безцелен български национализъм.

24723
Осман Октай

Проста статистика показва, че през най-силния и революционен период за ДПС – 1991 г., партията печели 24 
мандата. След появата на "Атака" – 2005 г. Сокола прави лъвски скок и вкарва 34 депутата. През 2009 , след 4 години скандали на "Атака" и антитурско говорене, в парламента вече заседават 37 представители на Доган. Фактите са красноречиви, а от скачените съдове – ДПС и "Атака" губи обществото, което се оказва заложник на един измамен и фалшив модел. 

Куклите-мутанти на Андрей Луканов

Още в първите години на прехода, по указания на Андрей Луканов, Ахмед Доган – лидерът на младата етническа партия ДПС попада под личната опека на Илия Павлов и неговата мощна компания "Мултигруп". Илия Павлов съвсем не крие топлите си чувства към философа – политик и много често демонстративно участва на различни партийни изяви на ДПС. Упорито обаче се премълчава факта, че "топлата връзка",  която съществува между Илия Павлов" и Ахмед Доган, включва младия и перспективен кадър- протежето на Доган Делян Пеевски.

В сложните взаимоотношения между тайни служби – политика  и бизнес водещите играчи в България често и неочаквано се променят. Доган и Илия Павлов успяват да се отскубнат от лапите на Луканов, а след разстрела на Павлов Доган се превръща във водеща фигура в държавата. От патерица на Царя и БСП в тройната коалиция, днес през благоволението на философа от Дръндар минава кариерата и светлото бъдеще на Сергей Станишев и Волен Сидеров, но и на всеки, който иска да се докосне до властта.

Добавете Вашия коментар

TOP