Община Кресна предложи сделка: Искаме писмени гаранции, че ако бъде одобрен вариант Г10.50, държавата ще изпълни всички поети ангажименти

11 Септември 2017 | 20:09
3 коментара
Общество

Автомагистрала „Струма” трябва да се дострои в рамките на настоящия програмен период, защото ще донесе просперитет и благоденствие на целия Югозападен регион. Това каза кметът на Кресна Николай Георгиев по време на общественото обсъждане на Доклада за оценка на въздействието върху околната среда (ОВОС) на автомагистрала „Струма“ през Кресненското дефиле

Той допълни, че строежът на магистралата е важен и защото това в момента е най-значимият инфраструктурен проект за държавата, а освен това и ще загубим много пари от Европа.

„Нито аз, нито който и да било друг от Община Кресна, можем да спрем и да сме против този мегапроект на държавата. Изграждането на трасето ЛОТ 3.2 трябва да допринесе за развитието на Община Кресна, а не за нейното унищожаване. В този смисъл е изключително важно гласът на моите съграждани да бъде чут и правилно разбран, както от Министерството на регионалното развитие и благоустройството и от Агенция „Пътна инфраструктура”, така и от всяка друга гражданска или неправителствена организация, която е заинтересована страна по темата”, посочи Николай Георгиев.

Той подчерта, че е крайно време държавата да спре да се интересува единствено от прекарване на трасето от АМ „Струма” или от потенциалната загуба на средства, а да подходи прагматично и да предложи на региона цялостен план за възстановяване и икономическо оживяване като следствие от изграждането на АМ „Струма”.

Според него ако подобен подход беше на лице, обсъждане като това, биха протичали много по-гладко и с компромиси.

„Община Кресна и нейните граждани искат много повече от думи. Искаме писмени гаранции, че ако бъде одобрен вариант Г10.50, държавата ще изпълни всички поети ангажименти, включително изграждане на площадки за търговска дейност по двете направление на трасето, с довеждане на ВиК и електроинфраструктура, както и всички необходими неща за извършване, в последствие на дейността. Искаме подкрепа за изграждане на православен храм вън от тези терени, както беше заявено от министъра на регионалното развитие и благоустройството още по време на предварителните разглеждания”, каза още кметът на Кресна.

„Изграждането на Лот 3.2 от АМ „Струма“ съгласно източния вариант Г10.50 ще позволи модернизиране на Кресна. Това е исторически шанс за общината и ще е груба грешка, ако хората не се възползват от него”, заяви председателят на управителния съвет на Агенция „Пътна инфраструктура“ инж. Дончо Атанасов.

Иван Галчев от Кресна заяви, че всички кресничани ще бъдат принудени, пътувайки в посока София, да изминават допълнително по 5-6 км, за да се включат в детелината в местността Кантона, и изрази недоумение какво би се случило, ако магистралата стане платена и няма дублиращ път.

Свое мнение по защита на съществуващия път изказаха и Борис Лазаров, Благой Петров – общински съветник, бившият кмет на Кресна инж. Георги Иванов, Йордан Иванов и др. Те изтъкнаха като доводи, че ако няма дублиращ път, то Кресна ще остане без всякакво автобусно обслужване по линиите от Петрич и Сандански към Благоевград и София.

Хората изразиха притеснение, че заради скоростния път ще им бъде отрязан достъпът до земите в пролома. В отговор на всичко това инж. Д. Атанасов заяви:

„При реализация на този вариант за преминаване на магистралата се предвижда в Кресна да се изградят две големи площадки за търговия и отдих. Едната площадка ще е на обходния път на Кресна в посока Кулата, а другата е по новото трасе, което ще се изгражда, и е на 2 километра след пътен възел „Кресна“, пътувайки за София. Площадките ще са с площ около 30 декара”, уточни инж. Атанасов и добави, че и двете площадки ще имат директна връзка с град Кресна. Те ще бъдат с електричество, водопроводна и канализационна мрежа, пречиствателни станции за отпадни води. Целта е да бъде осигурено всичко необходимо за осъществяването на търговска дейност и хората от региона да могат да продават продукцията си от мед, мляко и т.н., както го правят и в момента. Връзката на града с магистралата ще става посредством пътни възли и кръстовища.

Инж. Атанасов бе категоричен, че ще се гарантира обслужването на населението посредством съществуващите и в момента автобусни линии, както и че няма предпоставка за поскъпване на билетите за тях. „Няма лесен вариант за изграждането на магистралата, но източният е най-оптималната възможност и компромисен вариант по отношение на екологията в района, интересите на гражданите и финансирането на обекта. Никой не е взел еднолично решение за строителството на отсечката. Всички варианти са разгледани и предложенията са отчетени“, посочи инж. Атанасов.

„Най-важната цел е Е-79 да не става „гробница“, където десетки хора губят живота си в катастрофи. Това не бива да продължава. Отворени сме за диалог, разговори, оптимизация, но връщане назад няма”, заяви председателят на управителния съвет на АПИ.

„Ако не реализираме АМ „Струма“ или тя заобиколи Кресна, рискуваме да обречем региона на тежки изпитания – обезлюдяване, липса на инвестиционен интерес и перспектива”, е мнението на експертите.

Николай Георгиев каза още, че неговата молба е в екипа на Агенция „Пътна инфраструктура” да бъде включен и експерт от Общин Кресна, за по-добра координация и ефективна връзка между държавата и местната власт.

 

Добавени коментари

Литераторски кенеф публикува:
12 Септември 2017 | 09:33
Пише се сделка, а не зделка бе малоумни тъпанари
Литераторско лайно публикува:
12 Септември 2017 | 09:33
Пише се сделка, а не сделка бе малоумни тъпанари
123 публикува:
11 Септември 2017 | 21:27
Скъпа земльо : Влахинска,Ощавска,Езерец,Горно Градешка,Брезнишка,Моравска ... ! Вдигнете се и не се подавайте и на местни,и централни велможи и пиари - сега е или- или за бъдещето на Кресна! Ако – ВЕКОВНИЯ ПЪТ – от Свети Врач до Джумаята не е НАШ ,а ни го вземат ,то .... !

Добавете Вашия коментар

TOP