Министър-председателят Бойко Борисов се срещна с президента на Русия Владимир Путин в Кремъл. Акценти в разговора им бяха темите за Западните Балкани, борбата с тероризма и Сирия. Двамата говориха и по темата енергетика, стана ясно по-късно от съвместната им пресконференция.

Българският премиер отбеляза, че това е третата среща помежду им и посочи, че сега двете страни могат да си сътрудничат и по темата „Западни Балкани“. Той запозна Владимир Путин с приоритетите по време на председателството ни на Съвета на ЕС и по-конкретно с изграждането на проекти за инфраструктурна, транспортна и дигитална свързаност в региона.

„Русия винаги е имала своето влияние в Европа и затова е добре да знаете какви проекти правим.

В сферата на сигурността и борбата с тероризма работим много добре с вашите служби, както и в областта на туризма и земеделието“, каза още Борисов.

Двамата обсъдиха и възможностите за разширяване на сътрудничеството в сферата на сигурността както на европейско, така и на междудържавно ниво. Премиерът Борисов посочи, че усилията трябва да бъдат насочени основно към превенция на тероризма – чрез борба с радикализацията и с насилствения екстремизъм, съобщиха от правителствената пресслужба.

„Много се радвам, че след дълго прекъсване вие се отзовахте на нашата покана“, казал Путин и припомнил и скорошната визита на президента Радев.

„Надявам се тази среща да създаде добри условия за развитие на нашите отношения“,

каза руският президент Владимир Путин. Той посочи, че това може се осъществи в сферата на икономиката, културата и духовните връзки. Като пример за това руският президент посочи честването на 140-годишнината от Руско-турската освободителна война, както и Деня на българската култура, просвета и на славянската писменост. Владимир Путин приветства премиера Борисов и посочи, че се радва, че е приел поканата за визита в Москва.

Българският премиер и руският президент информираха, чe България и Русия са се договорили за изграждането на продължение на „Турски поток“ през страната ни.

Двете страни са обсъдили и строежа на АЕЦ „Белене“. Борисов разкри, че с Путин са се договорили съвместно да търсят частен инвеститор за строежа на втората атомна, който да бъде избран на конкурентен принцип. От своя страна Путин отбеляза, че по време на срещата са направили обстоен преглед на образование, туризъм и са начертали бъдещи съвместни прояви в София и Москва.

„Категорично „Турски поток“ влиза на територията на България“, каза Борисов. „Мисля, че водихме един много полезен и прагматичен разговор. Относно това дали ще има втора точка на вход на газ през Турски поток за България – това, което говорихме и което президентът Путин ни увери, е, че е разговарял вчера с турския президент и нямат нищо против тази точка на контакт да влезе в България“, уточни българският премиер.  Той поясни още, че съответно „Газпром“, „Булгартранзгас“ и министрите ще намерят сферата, по която след това да се преразпределя, да се търгува и да се транспортира до следващите държави в региона.

„И сега на базата на това количество, което влиза от Русия през Украйна за България през „Турски поток“ – това става около 34-35 млрд. куб. метра вече и е

сериозно количество газ, което трябва да намерим формула да го разработим през газов хъб.

И нашите колеги поеха ангажимент заедно с ЕК да намерят приемливата формула“, заяви Борисов. Той посочи още, че всички въпроси, които Русия и България са обсъждали за газта, са одобрени от Европейската комисия.

От своя страна Путин заяви, че въпросът за транспортирането на газа от „Турски поток“ в Европа през България „се разработва в практически план с Турция и България“. Въпросът за обемите на транзитния газ през България трябва да бъде обвързан с обема на доставките по другите коридори, посочи още Путин.

“Русия е готова да се върне към участие в проекта за строителство в България на атомна електроцентрала „Белене“

на пазарни основания, ако този проект бъде възобновен от българската страна“, заяви руският президент. „Руската страна е готова да се върне към идеята за реализация на проекта за строителство на АЕЦ „Белене“, разбира се, ако България вземе съответстващото решение и, разбира се от само себе си – на пазарни основания“, заяви Путин.

Той подчерта, че Русия е надежден доставчик на енергоресурси в България, осигурявайки 100% от потребностите на газ в тази страна. „Обемът на ежегодните доставки е около 3 млрд. куб. метра. Отбелязвам, че през територията на България преминават транзитни потоци на руски въглеводороди в други страни от Югоизточна Европа и има възможности за развитие на сътрудничеството в тази изключително важна сфера, като по този начин ще бъде внесен още по- голям принос за обезпечаването на европейската енергийна сигурност“, заяви Путин.

По време на двустранната среща от българската делегация присъстваха заместник министър-председателят Томислав Дончев и министърът на енергетиката Теменужка Петков, а от руска – външнополитическият помощник на президента Юрий Ушаков, министърът на промишлеността и търговията Денис Мантуров и зам.-министърът на външните работи Александър Грушко.

По-късно руският президент даде официален обяд в чест на българския министър-председател Бойко Борисов. На него ще присъстват вицепремиерът Томислав Дончев, министърът на финансите Владислав Горанов, министърът на културата Боил Банов, министърът на енергетиката Теменужка Петкова и министърът на туризма Николина Ангелкова. От руска страна ще бъдат първият вицепремиер и министър на финансите, зам.-министърът на външните работи, министрите на промишлеността и търговията, на енергетиката, на културата, както и ръководителят на Федералната агенция по туризъм, председателят на Управителния съвет на „Газпром“ и президентът на „Лукойл“.