Втората статуя от Хераклея Синтика ще срещне главата си в Петрич, а после отива в София
На място още от сутринта са специалисти, които работят по опаковането, повдигането и пренасянето на статуята.
Очаква се до няколко часа тя да бъде превозена със специализирана техника - прецизно, за да не се увреди.
С помощта на лебедка, въжета и синджири в Хераклея Синтика бе повдигната и извадена на открито втора статуя на античен мъж, открита на 20 септември.
Статуята, чиято глава бе открита три дни след торса, бе поставена в саркофаг, изработен и за първата статуя, открита в началото на юли.
По обяд днес се очакваше кран, който да я повдигне и транспортира до музея в Петрич. През ноември тя ще бъде реставрирана и изложена в Националния археологически музей (НАИМ на БАН), обясни проф. Людмил Вагалински.
„Статуята е със счупено дясно бедро, което още в древността е било укрепено с метални шипове. Тази статуя е по-млада от предходната, по-чиста е и изработена през 4-ти век. На 90 процента съм сигурен, че откритата на 23 септември глава е нейна”, обясни Вагалински.
Той не очаква да бъдат открити повече статуи в отходния канал на Хераклея Синтика, или Клоака максима.
БГНЕС припомня, че първата статуята се намира в Историческия музей в Петрич, където може да бъде разгледана от посетителите. Предполага се, че статуята е на владетел, живял в началото на новата ера, но все още не се знае кой е изобразен на нея.
В разгара на щурото, според проф. Вагалински археологическо лято, археолозите попаднаха и на сграда с подова мозайка в Хераклея Синтика.
„За пръв път, откакто проучваме града, се натъкваме на мозаечен под. Не е жилище, а обществена римска сграда, разположена в североизточния ъгъл на форума. Възможно е да се окаже храм. Наблизо миналата година открихме голяма оброчна плочка на Тракийския конник. Но още е рано да твърдим със сигурност какво е било предназначението на сградата", коментира ръководителят на екипа проф. д-р Людмил Вагалински. | БГНЕС