Ученици от благоевградска гимназия сигнализират: Компютрите в кабинетите не работят, гледаме тъмните монитори и тъпеем, така учим...
Ученици от Гимназията по строителство и архитектура в Благоевград и родители изпратиха жалба до МОН, в която сигнализират, че компютрите в училището, купени преди 3 г., не работят. Проблемите с техниката започнали още в началото на учебната година и още продължават.
„Компютрите са страшно бавни, постоянно зациклят, изключват се сами, цялата система се срива. Освен информационни технологии учим проектиране, чертане... Особено след 10-и клас много от учебните дисциплини са пряко свързани с работата ни на компютрите“, разказаха ученици от 11-и клас и допълниха, че директорката Евтимка Митева също била информирана за случващото се, но според тях не предприемала нищо.
На въпроса как преминават часовете в компютърните кабинети гимназистите заявиха: „Как да преминават? Гледаме неработещите монитори и тъпеем, ей така учим...”.
Репортер на вестник „Струма“ се срещна с вр.и.д. директора на ПГСАГ инж. Евтимка Митева, която бе категорична, че нито ученици, нито родители са идвали при нея с подобни оплаквания. „Дойдох тук временно, за да вдигна училището от калта. Смятам че оплакванията, целящи да дискредитират мен и училището, идват не от ученици, а от конкретен учител, защото проблемите са само в нейните часове“, заяви директорката и стана ясно, че визира учителката по информационни технологии Емилия Тошева.
Директорката изрази мнение, че педагожката няма необходимите професионални компетентности и дори не била научила децата как правилно да изключват компютърните терминални станции. „Учениците изключват устройствата директно от контактите, така сървърът се срива”, каза Митева.
По-нататък в разговора тя заяви, че въпросната преподавателка защитила, докато била в болнични, докторска степен с дисертационен труд по техники и технологии и след като се върнала на работа през втория срок, започнала да се оплаква от компютрите.
„Тя не може да работи в екип. В същото време не се допитва до колегите си и не търси помощ от тях. Нещо повече - за да подготвят системата за работа, учителите идват за час 15 минути по-рано, само Е. Тошева не“, каза още директорката и разясни, че въпросните устройства не са компютри, а терминални станции, като 1 сървър захранвал 12-15 терминала, а в училището има общо 5 компютърни зали.
Все пак Е. Митева призна, че има и известни технически несъответствия, и сървърите не могат да захранват всички терминали, но подчерта, че организира среща между учителите и фирмата, поддържаща системата, която написала становище и е въведен специален режим на работа. „Учебният процес протича нормално и не е нарушен“, категорична бе школската шефка.
Оказа се, че проблем в Строителния наистина има и старши експертът по информатика и IT в РИО инж. Василиса Павлова е била на проверка в ПГСАГ още през октомври-декември м.г.
„Да, действително проблемите са от началото на учебната година. Аз лично видях с очите си неработещи компютри и издадох предписания”, каза В. Павлова. Тя направила проверка през времето, когато Е. Тошева е ползвала болнични и е била замествана от друг преподавател. РИО експертът заяви, че д-р Тошева е сред най-добрите информатици и се подписва с две ръце за нея.
Началникът на Инспектората Ивайло Златанов коментира, че също е запознат със случая и ще бъде извършена проверка в ПГСАГ по подадения сигнал.
Самата учителка Е. Тошева покани репортер на вестник „Струма“ в един от кабинетите по IT, започна да включва компютрите и обяви, че от 16 работят не повече от 3-4. Тъй като часът не беше почнал, в залата имаше двама ученици, които също се оплакаха от техниката, показаха неработещите мишки и заявиха, че учителката им е много добър преподавател и прави и невъзможното, за да ги научи.
Педагожката детайлно анализира целия случай, като започна със закупуването на 28-те компютъра на стойност 28 000 лв. преди 3 г. по национална програма ИКТ в училище.
„В продължение на 3 години със съгласието на предишната директорка Д. Караджова системата се поддържаше от софийска фирма срещу 300 лв. на месец и нямахме проблеми. На сегашната директорка тази сума й се видя много, встъпвайки в длъжност, тя сключи договор с благоевградска фирма, не зная за колко пари”, разясни Е. Тошева. Тя заяви, че останала потресена, когато, връщайки се на работа през втория срок, заварила компютърния кабинент занемарен и изпотрошен, а даже учителският компютър, през който следяла работата на учениците, не работел.
Педагожката с 20 г. стаж определи настоящия въведен режим на работа като абсурден. „За да не се претоварва сървърът, директорката ни кара да изключваме половината компютри в залата и едва ли не на един стол да стоят по трима ученици. Е, отговорете си сами това какъв час е и за какъв учебен процес говорим?”, попита преподавателката.
„Учениците ни завоюваха първи места в национални състезания по IT, това говори за работата ми. Недоумявам как може човек, незнаещ даже да включи компютъра, да ми дава оценки“, заяви по адрес на директорката Е. Тошева.
Школската шефка сподели, че след разговор с колеги от други училища се спряла на благоевградска фирма да поддържа системата. „Предишната фирма търсеше по 300 лв. на месец и в случаите, когато не можеха да решат възникнал проблем с инструкции по телефона, изпращаха техник от София за наша сметка. Сегашният месечен договор за поддръжка е на стойност 130 лв., като от фирмата обслужват не само компютрите по залите, а и тези на администрацията”, каза Е. Митева.Струма