СВЪРШИ ЗИМНИЯ СЪН: Мечките Сейда и Теди от парка в Белица се събудиха
Мечките Сейда и Теди от парка в Белица вече са будни, разказа пред вестник „Телеграф“ Калина Вълчинкова от мечото селище. Вече има животни рекордьори, които през последните години спят по близо шест месеца.
Първа тази зима заспива Мима. Гледачите очакват да видят кога ще се пробуди. Рекордьор за миналата година пък била Маринка, която заспива в края на октомври и се буди някъде през април. „Чак такъв дълъг сън в природата рядко се случва. В България дивите мечки спят между 2 и 4 месеца.
Решение
„Със затоплянето на времето през последните седмици някои от обитателите се показаха за ден-два, но прецениха, че не им се излиза още и се върнаха в бърлогите да спят още. В мечото селище живеят 17 мечки. 16 от тях тази зима заспаха зимен сън, всяка една от тях по различно време, обясни Вълчинкова.
Най-рано тази зима заспала мечката Мима. Тя изпаднала в хибернация в края на октомври и още не се е събудила. Гледачите в мечото селище чакат тя да се пробуди този или другия месец. Общо 16 мечки заспиват зимен сън. Две от тях вече са будни. Едната е Сейда. Мечокът Теди също вече е готов за подвизи. За него това е първата зима, в която се отдава на сладка дрямка. Макар че прекарва в хибернация само две седмици, за служителите това е огромен успях. Те се надяват догодина Теди да спи по-дълго време.
Еволюция
При мечките хибернацията е еволюционен процес, който съществува с цел да оцелеят, когато няма толкова много храна. Когато заспиват, пулсът и дишането им се забавят до минимални стойности. За разлика от влечугите, които изцяло заспиват и се будят чак когато стане топло, мечките могат да се събудят за 20 минути, ако има заплаха пред бърлогата им например. Те са сравнително мобилни, докато спят. „От миналата година работим със Софийския университет по едно тяхно проучване с фотокапани и се наблюдаваше, че по време на зимния сън те се мърдат, разтягат се, но не стават и не излизат от бърлогата”, обясни още тя. Паркът ще бъде отворен за посетители едва когато мечките се пробудят. Преди години до 5 април повече от половината мечки все още са спели.Телеграф/Милена Димитрова