Зачервяване, сърбеж и обриви - настъпва пикът на слънчевите алергии

20 Юни 2019 | 15:24
0 коментара
Любопитно

Пикът на слънчевата алергия настъпва през юни и юли. Рязкото затопляне на времето и силното слънце налага да вземем незабавни мерки, за да предпазим кожата си от влиянието на лъчите. Това обясни специалистът по клинична алергология в Александровска болница д-р Теодора Вълчева-Ушева пред "Монитор".

Така наречената слънчева уртикария не е рискова за здравето, но определено влошава качеството на живот, категорична е д-р Вълчева.

Самото заболяване не е имунологично обусловено. Слънцето причинява зачервяване, сърбеж и обриви по кожата. Затова е препоръчително терапията при нея да започне поне месец преди летния сезон.

"Добре е да посетите алерголог, който да предпише лекарства, които ще спрат реакцията и ще предотвратят обривите, които са резултат от слънчевото облъчване. Ако пък вече има обрив, задължително се консултирайте със специалист. Само така за кратко време могат да бъдат овладени симптомите, но и да се предотврати нова клинична изява на уртикарията", коментира д-р Вълчева.

Профилактиката е от ключово значение. Страдащите от проблеми трябва да избягват пряко слънчево излъчване, особено в часовете между 11-17 часа. Добре е да обличат свободни, леки и светли дрехи, по възможност от естествени тъкани. Точно през тези месеци зачестяват случаите на слънчева уртикария, защото сменяме гардероба си - обличаме летни дрехи, които откриват повече тялото ни. Най-вече трябва да внимават тези, които са на плаж и на места с пряко слънчево облъчване.

Хората със светла кожа и коса са по-застрашени от появата на слънчева алергия.

"Може да ви се стори странно, но по това време на годината трябва да са особено внимателни хората със студова алергия. Причината е, че след като се нагреят от слънцето и претоплят организма си, решават, че трябва да охладят тялото си и се гмуркат в открити басейни - море, язовири, реки. Такива пациенти могат да получат хидрогенен шок и да загубят съзнание. Те също трябва да се консултират с алерголог и постепенно да се потапят във водата, за да свикне организмът им", съветва специалистът.

Лечението с морска вода има благоприятен ефект при подобни случаи. 

Трябва да се има предвид и че кожата реагира на слънчевите лъчи и когато е "отслабена" с някакво допълнително въздействие – пилинг, татуировка и др. При повторен фотодермит може да се развие екзема. Ако това ви се случи, избягвайте слънцето или сведете контактите до минимум. За вас тенът е категорично противопоказен през този период.

Добавете Вашия коментар

TOP