Супер помощници в борбата с грипа!

10 Декември 2017 | 16:18
0 коментара
Любопитно

Грипните вируси са коварни не само с голямата си изменчивост, която им дава възможност да ни разболяват по много пъти през живота ни.

Сравнително отскоро се знае, че може да ни разболяват и без пряк контакт с болния. Вирусът оцелява 8-12 часа върху ръцете на човека с грип, неговите дрехи, покривки, кърпички и др.

Остава жизнен до 2 дни върху твърди повърхности, предупреди националният консултант по обща медицина доц. Любомир Киров, общопрактикуващ лекар.
 
Като универсално средство за достъпна за всеки човек профилактика препоръчва често миене на ръцете, проветряване на помещенията и почистване на домовете и особено на дръжките на вратите, стационарните телефони, бюрата и всички други често докосвани предмети.

Ако хигиената се занемари, пипайки тук и там и после докосвайки се по устата, носа или очите, човек сам си „доставя” вируса. Според проучванията честото миене на ръцете може да намали разпространението на патогени с поне 50 процента, посочва „24 часа“.

В сезона на грипа избягвайте и ръкостисканията.
 
Естествен безплатен помощник срещу сезонния грип е пълноценният сън, който укрепва имунната система. Важен фактор е също добрата хидратация - пресушените лигавици на носа, устата и гърлото са по-реактивни към вирусите.
 
Билковитезелените и черни чайове са мощни антиоксиданти и имуностимулатори. Опитайте се да пиете поне осем чаши течности за деня.

Не е нужно всеки да взема комбинирани витамини за профилактика. Хранете се разнообразно и пълноценно, не пренебрегвайте плодовете и зеленчуците - балансираното меню подпомага защитните сили на организма, обясни доц. Киров.
 
Хората с потисната имунна система или с дефицити на хранителни вещества може да са по-уязвими. За тях може да са от полза т.нар. храни и лечебни растения за добър имунитет. Базово правило е да не се прекалява с въглехидратите, особено ако човек не е физически активен.
 
Важно е да се увеличат храните, които съдържат витамините А, В, С, Д, минералите цинкселенхром, противовирусни етерични масла (карамфиловоджинджифиловоментоволавандулово), пробиотици - т.нар. добри бактерии (например в киселото мляко, кефира, естествено ферментирало кисело зеле и туршии, напитките с чаена гъба комбуча и др.), всички видове антиоксиданти.

Хапвайте често всички видове лукчесънбъзлюти чушкилимониябълкичервено цвеклопилешка супаджинджифилрибамеддюлитиквасурови ядкиброколибирена мая, горски плодове (замразени, сушени) и чайове от тях.

Добавете Вашия коментар

TOP