Плевнелиев в Украйна: Газът трябва да бъде стока, а не оръжие

08 Юли 2015 | 09:34
0 коментара
Политика
Плевнелиев в Украйна: Газът трябва да бъде стока, а не оръжие

България и Украйна са двигатели на усилията на Европа за това газът да не бъде повече "оръжие", а една обикновена стока за търгуване на пазарни цени.

Това каза президентът Росен Плевнелиев на съвместната пресконференция с президента на Украйна Петро Порошенко след срещата им на четири очи и пленарните разговори на официалните делегации в Киев. Българският държавен глава пристигна днес на двудневно официално посещение в Украйна.

За нас Украйна е ключов партньор за гарантиране на енергийната сигурност на България, на Югоизточна Европа и на Европа като цяло, заяви още президентът Плевнелиев.

Ние сме сигурни, че при газа и енергетиката политиката трябва да отстъпи на заден план, а напред да излезе икономическата логика и поведението на добрия търговец, да имаме коректни отношения и прогнозируемост, посочи президентът.

Нека газът се търгува свободно на пазарите, а не да бъде инструмент за дестабилизиране на една или друга държава, каза още Плевнелиев.

Има много добре изградена газопреносна мрежа в Украйна и България и вярваме, че икономически е много по целесъобразно за всеки да използва съществуващите тръби, отколкото да се инвестират десетки милиарди в нови проекти, коментира още държавният глава.

Модернизацията и демократичният европейски път на развитие на Украйна са без алтернатива и България ще я подкрепя по този път, заяви президентът.

Държавният глава изрази позицията на България за подкрепа на суверенитета, независимостта и териториалната цялост на Украйна. Плевнелиев отново посочи, че анексирането на Крим и Севастопол от Русия е в нарушение на международното право и България не признава този незаконен акт, както не признава и резултатите от референдумите в Донецк и Луганск.

За нас Крим е Украйна, а Украйна е Европа, каза Росен Плевнелиев. Той изтъкна, че изходът от кризата минава през изпълнението на Минските споразумения и санкциите на ЕС срещу Русия са обвързани с пълното им изпълнение. България подкрепя санкциите и ще работи за силна, единна позиция на ЕС в подкрепа и за гарантиране на суверенитета и териториалната цялост на Украйна, каза още президентът.

Държавният глава изрази категоричната подкрепа на страната ни за европейската перспектива на Украйна и за отпадането на визите за украинските граждани.

Президентът на Украйна Петро Порошенко заяви ,че страната му е заинтересована от дългосрочни стабилни цени в енергетиката и от енергийната сигурност на Европа. Той благодари на България за подкрепата за енергийната независимост на Украйна.

Порошенко благодари на България за подкрепата за независимостта, суверенитета и териториалната цялост на страната му, за пълното прилагане на Минските договорености, за евроинтеграционните стремежи на Украйна и за въвеждането на безвизов режим за украинските граждани с ЕС от 2016 г.

Президентите Плевнелиев и Порошенко са обсъдили и положението на българското национално малцинство в Украйна и въпроса за хуманитарното сътрудничество за неговата подкрепа. Българската диаспора в Украйна наброява около 250 000 души и е най-голямата българска общност извън територията на България.

Днес се обединихме в един глас и с много нови идеи и проекти как да им помогнем - с изпълнение на европейски проекти и с общите усилия на двете държави, каза Плевнелиев. Той изрази признателност за политиката на украинското правителство по отношение на изучаването на български език.

Президентът изтъкна и позицията, че каквито и реформи да се правят в Украйна - конституционни, административни, те ще бъдат правени по европейски начин и ще помогнат на българското национално малцинство да се интегрира добре и да запази своята силна връзка с България.

По-рано в присъствието на президентите беше подписан протокол за сътрудничество и обмен между министерствата на образованието и науката на България и Украйна за периода до 2019 г. Документът предвижда обмен на специализанти, студенти и докторанти за пълен срок на обучение, размяна на лектори по български и украински език, подпомагане на образователната дейност на българската общност в Украйна.

Източник: БТА    

Добавете Вашия коментар

TOP