Над 5000 гледаха мотокроса на мотополигон „Зелендол” край Благоевград

10 Ноември 2019 | 21:49

Пред повече от 5000 души публика се проведе деветия кръг ( финален) на сезон 2019-та по мотокрос. Домакин през двата състезателни дни беше мотополигон „Зелендол”, община Благоевград, който беше подготвен идеално за надпреварите.

94 пилоти караха във всички класове, а мотоциклетната публика стана свидетел на уникално състезание при 50 кубиковите мотоциклети, които бяха управлявани от деца от 5 до 9 годишна възраст. Най-малките пилоти бяха включени в програмата на Гран При Благоевград, като последно състезание в този клас е имало през 2002 година.

От новия сезон във всеки старт ще има МХ 50 кубика, които ще бъдат част от кръговете по мотокрос през 2020. Двата състезателни манша днес бяха спечелени от Алексиан Николов ( МСК БГ Пауър,КТМ), който изпревари конкуренцията от 13 деца. Втори и трети финишираха Николай Павлов ( М6 Ямаха рейсинг тим, КТМ) и Симеон Тодоров ( М6 Ямаха рейсинг тим, Ямаха). В МХ 65 сс. двойна победа записа Дани Цанков ( М6 Ямаха рейсинг тим, Ямаха), а след него на подиума за награждаване се качиха Венцислав Тошев ( Мотоспорт Варна,КТМ) и третия Павел Доневски ( Троян моторспорт, КТМ). Много интересна ситуация се получи в първия манш на МХ 65, като буквално един метър преди финалната линия лидерът Венцислав Тошев падна и беше изпреварен от Дани Цанков за победата. Във втория обаче Цанков кара стабилно и не даде шансове на конкурентите си. При МХ 85 също имаше драматични моменти. Победителят от първия манш Християн Георгиев ( Пловдив мотор спорт, КТМ) получи технически проблем във втория, и въпреки че излезе два пъти на трасето в крайна сметка не продължи до края и това му костваше четвъртото място в крайното подреждане за кръга. Първо място за Виктор Бориславов ( Мотоспорт Варна, КТМ), втората позиция зае Мирослав Димитров ( Марица Рейсинг тим, КТМ), Живко Иванов ( Диана рейсинг, КТМ) приключи състезанието на третото място в класирането от Гран При Благоевград.

МХ2 и МХ 1 отново караха заедно, но с отделни класирания за шампионата. Малшанс за Майкъл Иванов ( НСА Моторспорт, КТМ) в МХ2, който получи повреда в мотора в средата на първия манш и се наложи да се прибере в бокса. Екипът му отстрани проблема за втория,  и Майкъл убедително го спечели, за да заеме третото място в крайното подреждане от двата манша. Хакан Халми ( Севлиево 2004, КТМ) спечели битката в МХ2, а Жулиан Георгиев ( Киппен МХ Рейсинг тим, Кавазаки) се качи на второто място за награждаване. Румънският пилот Адриан Радуца ( Ямаха) си тръгна с голямата купа като победител в МХ1. Любомир Васев ( НСА Моторспорт, Ямаха) и Ивелин Манев ( М6 Ямаха рейсинг тим, Ямаха) станаха втори и трети. Класовете МХ и МХ 40 ( пилоти навършили 40 годишна възраст) по традиция караха заедно, но и те с отделни класирания за шампионата. Убедителен успех в МХ за Николай Йовчев ( Еър макс рейсинг,Хонда), следван от Николай Колев ( СК Велико Търново, Хонда) и Александър Ленев ( Джей Ар Си Моторспорт, КТМ). В МХ 40 Мартин Тодоров ( М6 Ямаха рейсинг тим, Ямаха) беше над всички в класа и записа поредната си категорична победа. Атанас Петров ( АИТ рейсинг тим, КТМ) завърши втори и в двата манша,а Янко Зоков ( АИТ Рейсинг тим,Кавазаки) на третото място./Пирин спорт