Майка на 9-месечно бебе пита: Къде и как да се лекуваме по време на пандемия

28 Март 2020 | 08:54
1 коментара
Общество
Къде и как хората без коронавирус могат да се лекуват по време на пандемия? С този въпрос се обръща майка на две деца, едното от които бебе на 9 месеца. Жената, пожела анонимност, потърси БГНЕС чрез фейсбук страницата ни, за да ни алармира за проблема, с който се е сблъскала.
Жената твърди, че макар и в това време се сблъсква със затруднен достъп до здравеопазване. Огорчението идва и от липсата на човечност и проява на професионализъм. Поводът за тези изводи става конкретен случай:
 
„История се разиграва вечерта на 14.03 с 9-месечното ми момиченце. Тя вдигна висока температура, която няколко часа не можахме да понижим. Притеснена звъннах в ИСУЛ, защото болницата ни е в района. Там обаче няма педиатри. Въпреки че знам това се надявах, че все пак ще има кой да погледнете гърлото на горящото ми от високата температура бебе. Позвъних и в детската педиатрия – там дори не отговориха на позвъняването ми. Позвъних и в частна болница, там също никой не вдигна“, започва разказа си тя.
Жената не спира да търси начин, за да бъде прегледано 9-месечното ѝ бебе.
 
„Накрая позвъних на 112 с надежда да ме насочат. Те ме свързаха с бърза помощ. Изпратиха екип у дома. Докторът видимо притеснен спази препоръчителната дистанция от 2 метра и заключи, че е вирусче, което ще отшуми до няколко дни“, обяснява майката и добавя, че след прегледа е получила рецепта с лекарства за сваляне на температурата.
 
Въпреки това детето продължава да поддържа високата температура. Така три дни. Притеснена решава да заведе бебето при педиатъра му в поликлиниката. „Тя ни посрещна с думите: “Защо сте тук? Толкова ли не можеш да се справиш с една температура? В същото време сестрата измърмори “трябва да се научите да се справяте сами в такива моменти””, спомня си майката с огорчение поведението на хората, от които очаква да помогнат на детето ѝ.
Въпреки укорите към нея бебето е прегледано. Оказва се, че е с червено гърло и силно възпалени уши. Към днешна дата детето е в добро здраве.
 
Големият въпрос, който се заражда у жената е защо липсва онази човечност и професионализъм у лекарите. Според нея страхът от това да не се заразят е парализирал човечността им, което не е редно. Тя споделя, че са ги гледали така сякаш са заразени. Майката е убедена, че независимо от страха и риска от зараза, медиците трябва да изпълняват задълженията си.
 
И все пак отговорът на въпроса къде да се лекуват хората без коронавирус е ясен – навсякъде. В подкрепа на това твърдение идва и заповедта на здравния министър Кирил Ананиев от петък, с която той определи лечебните заведения, в които заразените с коронавирус ще бъдат наблюдавани и лекувани. За столицата това са 17 болници, в които има трансформирани отделения за тази цел. Извън тези отделения, останалите работят и не би следвало да има проблем с оказването на медицинска помощ. /БГНЕС

Добавени коментари

Мнение публикува:
29 Март 2020 | 11:01
Май че паниката,невежеството и лошата дисциплина ни идват в повече.

Добавете Вашия коментар

TOP