Лионел Меси изравни рекорда на Раул и класира Барса за 1/8-финалите

06 Ноември 2014 | 06:05

Лионел Меси влезе в историята, след като вкара и двата гола за победата на Барселона с 2:0 при гостуването на Аякс в среща от четвъртия кръг на група „F” на Шампионската лига и изравни рекорда на легендата на Реал (Мадрид) Раул от 71 попадения в турнира. В същото време аржентинецът класира каталунците за следващата фаза на 1/8-финалите, след като те не могат да бъдат завършват по-долу от второто място в групата.

Уругваецът Луис Суарес се завърна в европейските турнири и на „Амстердам Арена”, където игра с екипа на Аякс от 2007 до 2011 година. Той си партнираше с Меси и Неймар в атаката на гостуте.

Още в 4-ата минута Неймар прати топката в мрежата, но попадението бе отменено заради явна засада на асистента Жорди Алба. Последваха добри минути за домакинуте, които направиха няколко пропуска чрез Андерсен и Клаасен.

В 36-ата минута вратарят на Аякс Силесен излезе неразчетено на страничната граница на наказателното поле, последва центриране към Меси, който вкара един от редките си голове с глава и даде преднина на каталнците. С това попадение аржентинецът закръгли сметката си на 70 в турнира и се изравни с големия си конкурент и звезда на Реал (Мадрид) Кристиано Роналдо.

След почивката гостите поеха инициативата, а Аякс остана в намален състав в 71-ата минута, когато Жоел Фелтман получи втори жълт и съответно червен картон за нарушение срещу Меси.

В 76-ата влезлият като резерва секунди по-рано Педро асистира на Меси за историческия гол номер 71, с който аржентинецът изравни рекорда на Раул в турнира. До края мачът просто се доиграваше.

С успеха си Барса събра 9 точки и остава на второ място в групата, но въпреки това си гарантира участие в следващата фаза на турнира. Аякс е трети с 2 точки.

0:1 Лионел Меси (36), 0:2 Лионел Меси (76)

Амстердам, „Амстердам Арена“
Съдия: Педро Проенса (Португалия)

СЪСТАВИ
Аякс: 22.Силесен, 4.Мойсандер , 3.Фелтман  , 2.Ван Райн, 5.Бойлесен, 20.Ласе Шьоне, 25.Сереро (80 - 24.Денсвил), 16.Андерсен (72 - 12.Ридевалд), 10.Клаасен, 9.Сигторсон (62 - 19.Милик), 21.Ел Гази

Барселона1.Марк-Андре тер Щеген, 22.Даниел Алвеш  (83 - 21.Адриано Кореа), 18.Алба , 15.Бартра, 14.Масчерано , 6.Шави, 4.Ракитич (80 - 12.Рафиня), 5.Бускетс, 10.Меси, 9.Луис Суарес, 11.Неймар  (75 - 7.Педро)