Франция победи Белгия и е първият финалист на световното първенство по футбол в Русия

11 Юли 2018 | 05:59

Франция надви Белгия с минималното 1:0 на стадион „Крестовски“ в Санкт Петербург и е първият финалист на световното първенство по футбол в Русия. Самюел Юмтити (51) с глава вкара победния гол за "петлите", които мечтаят за втора световна титла след тази през 1998 година, когато бяха домакини на шампионата на планетата. Французите бяха финалисти и през 2006 година в Германия, но тогава загубиха от Италия след дузпи и останаха втори.

В началото белгийците владееха повече топката, а французите разчитаха предимно на контраатаки. И двата тима имаха своите добри ситуации за гол през първата част, но с прекрасни изяви Юго Лорис и Тибо Куртоа предотвратиха попадения във вратите си. След четвърт час игра Еден Азар се измъкна зад бранителите на Франция и шутира опасно, но топката премина на сантиметри покрай гредата. Три минути след това Блес Матюиди нанесе точен удар право в ръцете на Куртоа. При ответната атаката Азар навлезе опасно в наказателното поле и отправи опасен удар, но след рикошет в главата на Рафаел Варан топката излезе в корнер.

В 21-ата минута Юго Лорис направи страхотно спасяване след фалцов хубав удар на Тоби Алдервейрелд, а десет минути след това на отсрещната врата Оливие Жиру с глава прати топката покрай белгийската врата. В 34-ата минута Килиан Мбапе получи топката в положение на засада, която не бе маркирана, и веднага даде пас към Оливие Жиру, който не успя добре да засече кълбото. Малко след това Гризман премина близо 40 метра с топката в крака и накрая шутира слабо от границата на наказателното поле. Пет минути преди почивката Мбапе намери в коридор Бенжемен Павар, който излезе сам срещу Куртоа, спасил удара от близка дистанция на защитника.

Winbet - най-голямо разнообразие от пазари! (18+)

Малко след началото на втората част Ромелу Лукаку засече с глава центриране на Аксел Витсел и прати топката над вратата, а две минути след това Компани блокира удар на Оливие Жиру в наказателното поле и топката излезе в корнер. След неговото изпълнение в 51-ата минута от Гризман топката стигна до Самюел Юмтити, който изпревари Маруан Фелайни на близката греда и с глава вкара за 1:0. Четири минути по-късно Мбапе изведе с пета прекрасно Жиру, който в последния момент бе блокиран с шпагат на Муса Дембеле.

Постепенно „петлите“ се прибраха в отбрана, а „червените дяволи“ нямаше какво да губят и с всяка изминала минута се опитваха да засилят натиска пред вратата на Лорис. В 65-ата минута  Маруан Фелайни имаше шанс да изравни с глава, но топката премина на сантиметри покрай гредата. След още десетина минути Кевин де Бройне шутира от границата на наказателното поле над вратата, а в 81-ата минута Аксел Витсел отправи силен удар от далечна дистанция и Лорис отрази с вещина.

Белгийците не сториха нищо в шестте минути добавено време, а вратарят им Куртоа спаси удари на Антоан Гризман и Корентен Толисо. В крайна сметка Франция се класира за финала и ще спори в неделя за титлата с Англия или Хърватия, а загубилият този сблъсък ще играе срещу "червените дяволи" в мача за третото място в събота.

Франция - Белгия 1:0
1:0 Самюел Юмтити (51)

Съставите
Франция: 1.Юго Лорис, 21.Люка Ернандес, 5.Самюел Юмтити , 2.Бенжамен Павар, 4.Рафаел Варан, 14.Блес Матюиди (8612.Корентен Толисо), 13.Нголо Канте , 6.Пол Погба, 9.Оливие Жиру (8515.Стивън Нзонзи), 7.Антоан Гризман, 10.Килиен Мбапе
Резерви: 23.Алфонс Ареола, 16.Стив Манданда, 22.Бенжамен Менди, 3.Преснел Кимпембе, 17.Адил Рами, 19.Джибрил Сидибе, 15.Стивън Нзонзи, 12.Корентен Толисо, 20.Флориан Товен, 8.Тома Лемар, 11.Усман Дембеле, 18.Набил Фекир
Селекционер: Дидие Дешан

Белгия: 1.Тибо Куртоа, 6.Аксел Витсел, 5.Ян Вертонген , 4.Венсан Компани, 2.Тоби Алдервейрелд , 8.Маруан Фелайни (8111.Яник Ферейра Караско), 19.Муса Дембеле (6014.Дрис Мертенс), 10.Еден Азар, 22.Насер Шадли (90+121.Миши Батшуай), 7.Кевин де Бройне, 9.Ромелу Лукаку
Резерви: 12.Симон Миньоле, 13.Коен Кастеелс, 3.Томас Вермаелен, 23.Леандер Дендонкер, 15.Тома Мюние, 20.Дедрик Боята, 20.Аднан Янузай, 11.Яник Ферейра-Караско, 17.Юри Тилеманс, 16.Торган Азар, 14.Дрис Мертенс, 21.Миши Батшуай
Селекционер: Роберто Мартинес (Испания)

Санкт Петербург, стадион "Крестовски"
Съдия: Андрес Куня (Уругвай)

Срещата по минути с БЛИЦ:
1 - Начало на мача.
2 - Бърза атака на "петлите" и белгийските бранители се справят.
4 - Удар на Кевин де Бройне е блокиран.
6 - Остро центриране на Еден Азар по земя и защитник чисти в корнер.
9 - Белгийците владеят повече топката, а французите изглежда ще разчитат на контраатаки.
13 - Погба се опита да изведе Мбапе между Копмани и Вертонген, но вратарят Куртоа излезе и изпревари френския нападател.
15 -  Еден Азар се измъкна зад бранителите на Франция и шутира опасно, но топката премина на сантиметри покрай гредата.
18 - Блес Матюиди шутира точно и право в ръцете на Куртоа.
19 -  Еден Азар навлезе опасно в наказателното поле и шутира, но след рикошет в главата на Рафаел Варан топката излезе в корнер.
21 -  Юго Лорис със страхотно спасяване след фалцов хубав удар на Тоби Алдервейрелд.
24 - Фелайни се намеси добре и изчисти след корнер за Франция.
28 -  Опасно центриране на Де Бройне и Юмтити изчисти в тъч, изпреварвайки Лукаку.
31 -  Бенжамен Павар центрира и Оливие Жиру отправи удар с глава покрай белгийската врата.
33 - Антоан Гризман шутира над вратата на Куртоа.
34 - Килиан Мбапе получи топката в положение на засада, която не бе маркирана, и веднага даде пас към Оливие Жиру, който не успя добре да засече кълбото.
37 - Гризман премина близо 40 метра с топката в крака и накрая шутира слабо от границата на наказателното поле.
40 -  Килиан Мбапе намери в коридор Бенжемен Павар, който излезе сам срещу Куртоа, направил страхотно спасяване.
45 - Гризман шутира от фаул в стената и след това даде дълъг пас зад отбраната в аут.
45 - Край на първата част!
.................................................
46 - Начало на второто полувреме.
48 -  Ромелу Лукаку засече с глава центриране на Аксел Витсел и и прати топката над вратата.
50 - Компани блокира удар на Оливие Жиру в наказателното поле и топката излезе в корнер.
51 -  ГОООЛ за Франция! Гризман центрира от корнера на близката греда, където Самюел Юмтити засече с глава и вкара за 1:0.
55 -  Мбапе изведе с пета прекрасно Жиру, който в последния момент е блокиран с шпагат на Муса Дембеле.
56 - Килиан Мбапе надбяга Фелайни и нахлу в наказателното поле, но белгийецът го настигна и в крайна сметка след двоен рикошет топката излезе в аут.
62 - Неточен удар на Де Бройне след разбъркване в наказателното поле.
65 -  Маруан Фелайни имаше шанс да изравни с глава, но топката премина на сантиметри покрай гредата.
68 - Килиан Мбапе намери добре Гризман, който се засуети и не се стигна до нищо опасно пред вратата на Куртоа.
76 - Кевин де Бройне шутира от границата на наказателното поле над вратата.
81 -  Аксел Витсел отправи силен удар от далечна дистанция, а Юго Лорис отрази с вещина.
82 -  Блес Матюиди получава медицинска помощ след сблъсък с Еден Азар и ще бъде заменен от Корентен Толисо.ю
88 - Де Бройне центрира от фаул и след разбъркване в наказателното поле Нзонзи чисти топката напред.
90+3 -  Удар на Антоан Гризман от границата на наказателното поле и спасяване на Куртоа.
90+5 -  Куртоа спаси удар на Корентен Толисо.
90+6 - Край на мача! Франция спечели с 1:0 и е първият финалист.

Легенда:         БЛИЦ-СПОРТ