Европа избра Мария от България за млад европеец за 2020 година

16 Март 2020 | 06:51
0 коментара
Любопитно

Вероятно всеки от нас поне веднъж си е задавал въпроса какво е успехът. Точен отговор на това – няма. Има само гледни точки. И разбира се, начинът, по който всеки един избира да стигне до целите си.

Мария тръгва от малкото село Габър, созополско. „Имах хубаво детство. Израснала съм на село, в смесена среда , сред българи и роми“, спомня си тя и разказва за какво си е мечтаела: „Спомням си, че исках да стана лекар, певица, адвокат и въобще, да се занимавам с много неща.“

 
Мария Атанасова, Млад европеец на 2020 година.
Мария Атанасова, Млад европеец на 2020 година.Източник: Мария Атанасова, личен архив

В момента 23-годишата българка е студент по акушерство във Варна и кара стаж по специалността си в Естония.

Преди обаче да стигне до университетa, Мария ни казва кой е ключовият фактор, който оказва роля в амбициите й за бъдещето. „Родителите ми, които са нямали възможност да учат и да се развиват, затова ме подкрепят безрезервно, въпреки че за тях също е било трудно“, разказва момичето.

Тя обаче разбира, че с труд, упоритост и отдаденост може да стигне точно толкова далеч, колкото иска. И се захваща за работа още в тийнейджърските си години. Става доброволец във фондация Арете.

„Там получих менторска подкрепа и наставления. От тогава до сега, аз все още съм част от тяхната доброволческа мрежа и самата аз съм ментор на младежи от ромски произход“, разказва Мария и допълва: „През годините съм била част и от други инициативи и организации. В момента съм част от екипа на „Социалната чайна“ във Варна, която работи с деца и младежи, лишени от родителски грижи. И въобще, доброволчеството е много хубав начин, да си прекараш тийнейджърските години и да се развиваш, докато помагаш на другите.“

Мария избира да помага на младежи от ромската общност. Именно така попада във фокуса на европейските институции. „Бях номинирана за „Млад европеец“, като заедно с други петима младежи. Бяхме поканени на интервю пред представителството на Европейската комисия в Берлин“, разказва Мария и допълва:  „Останалите номинирани са изключителни и честно казано не очаквах, че аз ще бъда избрана. Много се вълнувам и се радвам, че такава организация е припознала ромската кауза, като важна и значима“. Добрата новина, че е избрана за Млад европеец на 2020 година, Мария научава на 12 март.

Първоначално споделя на най-близките си и разказва как се чувства: „Много се вълнувах и не можех да повярвам какво се случва.“

Какво е бъдещето за Мария след наградата? Както самата тя казва – с високата чест, идват и високи отговорности. „От тук нататък ставам част от мрежата на организацията. Благодарение на наградата ще имам възможност в бъдеще да реализирам свой проект или да направя стаж към европейска институция. „Млад европеец на годината“ е както призвание, така  и още по- голяма мотивация за мен да продължавам в посока общностно развитие. Също така е и възможност да представя младите хора в България и ромската кауза“.

Мария се бори за това всеки един от нас да бъде по-отговорен и деен за обществото. Нейната борба е най-вече с личен пример. „Бих искала да  сме по- обединени,  да имаме информирано гражданско общество, което мисли повече за уязвимите групи и  си избира добри по- добри политически лидери.“ Споделя, че невинаги е лесно. Това, което обаче й помага са нейните колеги и приятели, които я подкрепят в моментите, в които тя усеща, че се е натоварила повече. „Имам късмета да съм заобиколена от вдъхновяващи хора, които създават позитивна промяна“, споделя още Мария. Нейният съвет към всички нас е да видим каква доброволческа дейност можем да извършваме, за да подобрим обстановката и средата ни на живот.

Ако погледне назад, към момичето, което е била, Мария ще си даде няколко съвета: „Да бъда още по- любопитна, да си вярвам повече и да не се страхувам да задавам въпроси.“

На финала на разговора ни, Мария споделя нещо важно. Че без значение какъв е произходът ти, имаш отговорност – и важна роля за общността, в която живееш. „Всеки може да направи нещо за своята общност, стига да мисли в посока общностно развитие. Като започнем от доброволческа дейност, инициативи, събития, дарителство, заемане на гражданска позиция до това да помогнеш на съседа си. Всички тези неща могат да бъдат форми на участие в развитието на една общност.“ източник:Vesti.bg., uspelite.bg

Добавете Вашия коментар

TOP