Две малки пилета на белоглав лешояд се излюпиха 60 години след изчезването им в Кресненския пролом

29 Август 2016 | 08:35
0 коментара
Общество
Две малки пилета на белоглав лешояд се излюпиха 60 години след изчезването им в Кресненския пролом

Две малки пилета на белоглав лешояд са се излюпили отново 60 години след изчезването им в скалите на Кресненския пролом в Пирин, съобщиха от пресцентъра на община Симитли.

Малките са от две двойки лешояди, те вече се опитват да излетят от гнездата си. 11 малки излюпени във Врачански Балкан, Източна Стара планина и Кресненския пролом увеличават националната популацията на вида с 25% и заеманата площ с 200%. През 2016г. вече има 5 успешно отгледани малки в Източна Стара планина (Сливен/Котел), 4 във Врачански Балкан и 2 в Кресненския пролом/Пирин. Успехът е плод на дългогодишни усилия на екипите на Фонд за дивата флора и фауна (ФДФФ), Зелени Балкани, и Дружеството за защита на хищните птици (ДЗХП), които работят вече над 15 години за възстановяването на вида в Стара планина и Пирин.

Малките лешоядчета ще имат кръстници от 8 европейски страни, а посланиците на 4 държави ще получат почетни грамоти. Около 50 птици обитават Кресненското дефиле, през летните месеци се качват високо в Пирин. Двете малки са още в гнездата си, а възрастните ги обгрижват, от фонда вече считат вида за успешно възстановен в Пирин. През 2016г. България отбелязва значителен принос за опазване на европейското природно наследство. Това става, след като през тази година общо 11 малки на белоглав лешояд – един от редките видове в Европа бяха излюпени в дивата природа в Кресненския пролом/Пирин и Стара Планина. Това е огромен природозащитен успех, който е сравним само с подобна програма във Франция изпълнена през 1980-те и е уникален за Източна Европа. 


Лешоядите предлагат изключително важна екосистемна услуга, като унищожават труповете на селскостопанските животни и почистват планинските пасища. Предвид кризата с екарисажите в България и затрудненията със събирането и унищожаването на труповете на селскостопански животни от ферми и калници, във възстановяването на лешоядите има потенциал за намиране на решение на този проблем по икономически рентабилен и природосъобразен начин. 

Добавете Вашия коментар

TOP