Директорът на ЮЗДП Д. Дамянов: "България има 30 години традиция в ловното изложение в Залцбург"

23 Февруари 2018 | 12:50
0 коментара
Общество

България участва на ловните изложения в Добртмунд и Залцбург повече от 30-35 години, тъй като основната част от ловните туристи, които посещават страната ни, са немскоговорящи – от Германия и Австрия.

Това казва инж. Дамян Дамянов, изпълнителен директор на Югозападното държавно предприятие пред „Агрозона“.

Докато в Дортмунд има много силно участие на белгийци и холандци, в Залцбург идват сериозни ловци от Бавария и други части на Германия, както и от Северна Италия. Залцбург е домакин на едно от най-големите ловни изложения в Европа и страната ни се представя с атрактивен щанд на него. България предлага качествен продукт на всички ловни изложения, специално в Дортмунд и Залцбург, предлага възможности за лов на благороден елен, дива свиня, както и на всички останали видове едър дивеч, коментира инж. Дамянов.

„Има развитие в самите изложения. Това го забелязах и в Дортмунд, и в Залцбург. Променят се визията, залите, има нови клиенти. Това, което прави впечатление е, че има все повече млади хора, дори родители водят дечица с цел запознаване с видовете дивеч, с ловното стопанство, с ловната наука като цяло, респективно с лова на дивеч.“, каза изпълнителният директор на ЮЗДП.

Ловният туризъм у нас е с над 35-годишна традиция, той е силен през годините, за кратко е имало лек спад, но през последните години този вид туризъм отново бележи подем. Държавните предприятия инвестират усилено в ловно-стопанска дейност. „Имаме много сериозен капацитет и по отношение на природни дадености и красоти, и на ловна база, която е в много добро състояние. Имаме класни специалисти.“, посочи Дамянов. По думите му на места е необходимо да се работи още в посока количество на дивеча и това е една от основните оперативни задачи на ЮЗДП.

Целта на ловния туризъм е едно приятно изживяване от един добре проведен и организиран лов и запазване на приятен спомен. Голяма част от ловните туристи идват с приятели или със съпругите си, тогава се търси и културен, религиозен туризъм и еко туризъм. Добре е да се насочим в тази посока, коментира инж. Дамян Дамянов, и използвайки даденостите на страната, да реализираме по-голям обем туристи и респективно повече приходи.

Туристите са различни, някои минават през различни горски стопанства в търсене на определен тип дивеч – качествени благородни елени, лопатари, муфлони и глигани, и след това избират друга страна. Има обаче и ловци, които традиционно идват в България.

В Държавно ловно стопанство „Витошко-Студена“, например, има ловци, които от над 30 години вече всяка година идват у нас. Има и хора, които харесват нашия манталитет и начин на лов, завързали са приятелски отношения с българи и се връщат в страната ни вече над 10-15 последователни години.

Добавете Вашия коментар

TOP