Благоевградския клуб „Еър макс рейсинг” спечели Европейския шампионат по мотокрос в Троян

30 Септември 2018 | 22:56
Общество

За втора поредна година благоевградския клуб „Еър макс рейсинг” става отборен шампион на България.

На перфектното трасе в Троян 111 състезатели от България, Македония, Кипър, Румъния, Сърбия, Гърция и Турция караха в съботния ден в различните класове на Европейския шампионат по мотокрос.

Надпреварата бе и отборна купа на България, като представители на 34 родни тима участват в битката за отличията. По традиция се състоя първия манш в МХ , който беше спечелен от Мартин Тодоров ( Еър Макс Рейсинг,Ямаха) - Благоевград. Тодоров поведе конкуренцията от 39 пилоти още от стартовата бариера и до края на 15минути+2 обиколки не даде възможност да бъде изпреварен. Втори на 6.3 секунди  финишира Юлиян Райчев( Панчо рейсинг тим, Кавазаки), а трети Григор Царев ( Джей Ар Си Моторспорт, КТМ). Царев завърши на 2 секунди зад Райчев.

В другите класове се проведоха свободните тренировки и квалификациите за място. При МХ 65 най-бърза обиколка направи Мирослав Димитров ( Марица рейсинг тим,КТМ) – 2:08.400 минути. В МХ 85 Мариус Поповичи ( Румъния,КТМ) спечели квалификацията след като в 4-та обиколка спря времеизмервателната уредба на 1:49.802 минути. Майкъл Иванов ( НСА Моторспорт, КТМ и Ямаха) беше изключителен днес на домашното си трасе и даде невероятни времена в МХ2 и МХ1 . Иванов спечели квалификацията в МХ2 с 1:32.670 минути, което е своебразен рекорд на трасето , а малко по-късно с 450 кубиковата Ямаха завъртя една обиколка за 1:32.841 минути.

В неделя бе безкрайно интересно на мотополигона в Троян, като веднага след официалното откриване на Гран При България започнаха състезателните маншове във всички класове.

Изключително представяне на Майкъл Иванов ( НСА Моторспорт,КТМ, Ямаха) в днешния ден на мотополигона в Троян видяха над 5000 човека и заслужено спечели най-много аплодисменти за представянето си. Майкъл кара в два класа – МХ2 и МХ1, като триумфира по убедителен начин с четирите състезателни манша ( всеки манш по 25 минути + 2 обиколки) със сериозна разлика пред конкурентите си. Решението на Иванов беше продиктувано от целта за спечелването на Отборната купа на България за 2018 –та . Пилотът от „НСА Моторспорт” направи истински подвиг като се раздаде максимално за крайния успех и благодарение на това тима му стана шампион за годината в клас Junior ( класове МХ 65, МХ 85 и МХ2 junior до 21 години). Втори останаха състезателите на „Мотоспорт Варна”, а трети „Еър макс рейсинг”. С големия трофей за Купата при мъжете от Троян си тръгнаха пилотите на „Еър макс рейсинг”( класове МХ2, МХ1 и МХ). След тях на подиума за награждаване се качиха „МСК Севлиево” и на третата позиция „НСА Моторспорт”. От 35 клуба имаше представители в различните класове, а наградите на призьорите връчи Донка Михайлова- кмет на Община Троян.

В днешното състезание в клас МХ65 с победата в двата манша ликува Золтан Ордог ( Хускварна,Румъния, 50 точки), на второ място и в двете пробягвания се нареди Мирослав Димитров ( Марица рейсинг тим,КТМ, 44 точки), а трети при най-малките Живко Иванов ( Панчо рейсинг тим,КТМ, 40 точки) .

При МХ 85 Мариус Поповичи ( Румъния,КТМ, 50 точки) показа класа и заслужено стигна до крайния успех и в двата манша. Мариус Канакис ( Гърция,КТМ, 44 точки) остана втори, Виктор Бориславов ( Мотоспорт Варна,КТМ, 40 точки) финишира трети.

Майкъл Иванов ( НСА моторспорт,КТМ, 50 точки) беше над всички в МХ2, като и в двата манша финишираше с близо 1 минута аванс пред  Хакан Халми( МСК Севлиево, КТМ, 44 точки) и  Алекс Димитров ( Мотоспорт Варна, КТМ, 40 точки).

В МХ1 зрителите станаха свидетели на нещо рядко срещано по родните трасета за мотокрос. Майкъл Иванов ( НСА моторспорт, Ямаха, 50 точки) успя да затвори с една обиколка абсолютно всичките си съперници, а някои от тях и с две и повече . За отбелязване е , че веднага след първия манш в МХ2, Майкъл трябваше да смени 250 кубиковия си КТМ  с 450 кубиковата Ямаха, за да кара в МХ1 и отново поведе колоната без да даде шанс на останалите да го настигнат. Втори в МХ1 днес стана Тони Цветков ( Панчо рейсинг тим, Ямаха,44 точки), а трети Адриан Радуца ( Румъния, Ямаха).

Мартин Тодоров ( Еър макс рейсинг, Ямаха, 50 точки) спечели убедително клас МХ, като и в двата манша след него финишираха Юлиян Райчев ( Панчо рейсинг тим, Кавазаки, 44 точки) и Григор Царев ( Джей Ар Си рейсинг, КТМ, 40 точки) .

Феновете на мотокроса могат да видят най-бързите ни пилоти още следващия уикенд, когато предстои кръга от Републиканския шампионат - Гран При България на новото трасе край гр. Благоевград, каза за Pirinsko.com Красимир Божурски, председател на „Еър макс рейсинг” - Благоевград.